W Wilnie uczczono pierwsze wyzwolenie miasta przez Polaków [+FOTO]

Członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej Garnizonu w Nowej Wilejce upamiętnili żołnierzy Samoobrony Wileńskiej.

Stworzone oddolnie przez miejscowych Polaków oddziały Samoobrony 31 grudnia 1918 roku rozpoczęły działania w Wilnie, opanowując miasto 1 stycznia. Było to pierwsze wyzwolenie Wilna. O rocznicy pamiętali członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej Garnizonu w Nowej Wilejce.

Jak co roku działacze Klubu udali się na mogiły żołnierzy, którzy już z końcem 1918 roku podjęli na Wileńszczyźnie walkę o jej przynależność do Polski. “Za Dzień Samoobrony Wileńskiej uznajemy 3 stycznia, ponieważ w tym dniu żołnierze stoczyli niewielką bitwę, a bardziej potyczkę, z bolszewikami między Nową Wilejką i Mickunami. To była skuteczna walka, bo bolszewicy na krótko zostali powstrzymani. Właśnie ten dzień jest najbardziej znanym, udokumentowanym i ważnym dla Samoobrony” – słowa prezesa klubu rekonstruktorów Waldemara Szełkowskiego cytuje portal zw.lt.

Działacze Klubu złożyli tego dnia znicze na mogiłach ośmiu żołnierzy spoczywających na Rossie oraz na grobie członka Samoobrony oraz znanego wileńskiego architekta i rzeźbiarza Antoniego Wiwulskiego. Szełkowski przypomniał, że jego Klub rekonstruuje trzy jednostki przedwojennego Wojska Polskiego – 13. Pułk Ułanów Wileńskich, 75. Pułk Piechoty oraz 19. Pułk Artylerii Lekkiej, które powstały właśnie na bazie Samoobrony Wileńskiej.

Zbrojne Samoobrony były zakładane przez Polaków na Kresach Wschodnich już od października 1918 roku. Ich ośrodki powstały w Mińsku, Lidzie, Szczuczynie (obecne terytorium Białorusi) oraz w Ejszyszkach i właśnie w Wilnie. Samoobrony zostały zunifikowane 8 grudnia. Na jej czele stanął gen. Władysław Wejtko. W dniach 31 grudnia 1918-1 stycznia 1919 roku żołnierze Samoobrony wyzwolili Wilno, z którego uciekli wraz Niemcami przedstawiciele aspirujących do kontrolowania Wilna władz litewskich. Jednak już 3 stycznia pod miasto podeszły znacznie przeważające liczebnie oddziały Armii Czerwonej. Po trzydniowych walkach oddziały polskie wycofały się z miasta. Część żołnierzy Samoobrony Wileńskiej utworzyła słynny Wileński Oddział Wojsk Polskich pod dowództwem majora Władysława Dąbrowskiego, który na początku 1919 r. prowadził działania na tyłach Armii Czerwonej.

Żołnierze Samoobrony Wileńskiego zasilili oddziały Wojska Polskiego, przede wszystkim Dywizji Litewsko-Białoruskiej, które będą brać udział w kolejnym wyzwoleniu Wilna pod dowództwem gen. Lucjana Żeligowskiego w październiku 1920 r.

Czytaj także: Młodzi Polacy z Wileńszczyzny wzywają do wywieszania biało-czerwonych flag 2 i 3 maja [+VIDEO]

zw.lt/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Trzeba było walczyć z bolszewikami i ich litewskimi sojusznikami. I tak to trwało… Sojusz radziecko-litewski zawsze był wymierzony przeciw polskości Wilna i Wileńszczyzny. Ostatnim tego aktem było “ofiarowanie” Wilna Litwinom przez Stalina.