Prezes jednego z największych klubów w Niemczech nie widzi w klubie miejsca dla wyborców AfD, która zdobyła w ostatnich wyborach 13 proc. głosów.

Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Hesji złożyła doniesienie na prezesa klubu piłkarskiego Eintracht Frankfurt Petera Fischera oskarżając go o zniesławienie po tym, jak w wywiadzie prasowym nazwał on wyborców AfD „nazistami” i powiedział, że nie ma dla nich miejsca w jego klubie. – poinformowała w czwartek agencja dpa.

Fischer wystąpił przeciwko AfD pod koniec ubiegłego roku. Jak podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung, najpierw w wywiadzie dla tej gazety powiedział, że głosowanie na AfD jest „niezgodne ze statutem klubu”, ponieważ partia prezentuje „rasistowskie i niehumanitarne tendencje”. Po tym, jak został przez partię skrytykowany, poniósł jeszcze temperaturę sporu.

Nie ma miejsca dla brunatnych. Tak długo, jak jestem tutaj, nie będzie żadnych nazistów przy Eintrachcie Frankfurt – powiedział w lokalnym radiu.

Politycy AfD nie ograniczyli się do złożenia doniesienia na Fischera. Dwóch rzeczników heskiej AfD złożyło w klubie formularze z wnioskiem o członkostwo w klubie. Według źródeł w partii, do tej pory Eitracht nie zareagował na te aplikacje. Jak podaje FAZ, statut klubu nie wymaga podania żadnego uzasadnienia dla odmowy członkostwa.

Fischer zapowiedział swoje kolejne „polityczne” wystąpienie 28. stycznia br. podczas corocznego zjazdu wyborczego klubu, na którym będzie się ubiegał o kolejną kadencję.

…postawię sprawę jasno, co o tym myślimy i że klub opowiada się za innymi wartościami i celami – mówił w wywiadzie dla FAZ. – Sport musi być całkiem jasno polityczny i powinien wypowiadać się przeciwko społecznemu regresowi, kiedy to odpowiednie i konieczne. – mówił. Politycy AfD uważają, że wykorzystuje on klub do promowania swoich poglądów politycznych.

Eurosceptyczna i antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach parlamentarnych zdobyła 13% głosów i po raz pierwszy weszła do Bundestagu. Partia ta oparła swoją kampanię właśnie na ostrej krytyce kanclerz Merkel, której jej aktywiści dawali wyraz także na wiecach wyborczych przewodniczącej CDU. Elektorat AfD stanowią w znacznej mierze rozczarowani polityką Merkel dotychczasowi wyborcy partii rządzącej.

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczne słowa niemieckiego polityka z AfD

Kresy.pl / FAZ / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply