Grupa młodych Polaków z rejonu solecznickiego, chce aby 2 maja, w oficjalnym dniu polskiej flagi a jednocześnie Dniu Polonii i Polaków za Granicą, mieszkańcy rejonu wywieszali biało-czerwone flagi.

“Maj jest miesiącem szczególnym w historii. W pierwszych dniach maja obchodzone są dwa ważne dla wszystkich Polaków święta” – piszą w swoim oświadczeniu młodzi ludzie, którzy określają się jako “grupa inicjatywna Ruchu Młodzieży Polskiej”. Przypominają na stronie wydarzenia na portalu Facebook, że “2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które są przecież także naszymi barwami. 2 Maja to dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii. Jednocześnie jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą – czyli nasze święto!”. Młodzi Polacy z Wileńszczyzny pamiętają też o rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji z 1791. “Wywieś polską flagę w polskie święta” – apelują do mieszkańców rejonu solecznickiego. Według oficjalnych danych 78% z nich to Polacy, tym samym rejon solecznicki jest najbardziej polskim na Litwie.

Młodzi ludzie mówili nam o wadze barw narodowych – “Biało-czerwone barwy to dla mnie symbol tego że nasz naród z czystym sumieniem przelewał krew o niepodległość i dobroć swego kraju” – powiedział naszemu portalowi Kazimierz Liplański, działacz RMP z Jaszun. Jak deklaruje – “Celem naszej akcji jest oddać cześć naszej fladze a także upamiętnić wydarzenie z 1791 r. kiedy była uchwalona druga w świecie konstytucja zwana Konstytucją 3 Maja”. Jak zapewnia – “W dniach 2-3 maja wywiesimy Polską flagę na naszych domach na cześć tych wydarzeń”. Powody zorganizowania akcji tłumaczył nam również lider grupy, Rafał Pieszko z Solecznik – “W rejonie jest około 80% Polaków ale nie wszyscy o tym pamiętają. Celem jest przypomnienie ludziom kim oni na prawdę są”. Stąd pomysł na akcję, którą prowadzą pod hasłem “Polska flaga w polskim domu”

Działacze nie ograniczają się jednak tylko do apeli. Ogłosili, że 30 kwietnia organizują sprzedaż biało-czerwonych flag w Solecznikach i Jaszunach. Chcą sprzedawać je w niedzielę w okolicy kościołów za symboliczne jedno euro. Flagi zbierali przez długi czas i teraz chcą je upowszechniać. Do tego przygotowali też pewną liczbę kijów. Wszystkich, którzy zakupią flagi będą zachęcać do ich wywieszenia na swoich domach właśnie w dniach 2 i 3 maja. “Chcemy aby cały rejon był w tych dniach w barwach biało-czerwonych” – marzy Pieszko.

Jak twierdzi, ich grupa jest w fazie organizacji, a jej głównym zadaniem będzie aktywizacja młodzieży. “Głównym celem naszej organizacji jest pielęgnowanie i zachowanie polskich tradycji i polskiego języka tu na Wileńszczyźnie” – kreśli z kolei przesłanki swoich działań Liplański. Starają się promować swoją inicjatywę na portalach społecznościowych. Aby propagować swoją akcję nagrali krótki film, który opublikował na swoim kanale na portalu Youtube inny działacz ich grupy Seweryn Wołosewicz.

To nie pierwsza ich inicjatywa. Przed 21 lutego, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka ojczystego, młodzi działacze z rejonu solecznickiego promowali na portalach społecznościowych kampanię “Nazwisko po polsku, bo jestem Polakiem”. Zachęcali w ramach niej innych młodych Polaków na Wileńszczyźnie, aby bez względu na zniekształcanie zapisu polskich nazwisk w wydawanych na Litwie dokumentach, w internecie korzystali z okazji do pisania swoich imion i nazwisk polskimi literami. Nie ograniczali się do przestrzeni wirtualnej. Występowali też przed swoimi rówieśnikami w szkołach do których uczęszczają w Solecznikach i Jaszunach. Akcja odbiła się sporym echem i zmobilizowała młodych ludzi do dalszej aktywności.

facebook.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply