Choć Rosja jest według holenderskiego wywiadu największym bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa, to w raporcie wiele uwagi poświęcił też Chinom.

W poniedziałek opublikowano doroczny raport holenderskiej służby wywiadowczej (AIVD) o stanie bezpieczeństwa państwa. Określiła ona Rosję jako główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Niderladów. Taki wniosek miejscowa specsłużba wyciągnęła z trwającej już ponad roku inwazji Rosjan na Ukrainę na pełną skalę. AIVD jeszcze w lutym twierdził, że Rosja szpiegowała farmy wiatrowe i infrastrukturę na Morzu Północnym z myślą o możliwym sabotażu, a w 2022 r. holenderski rząd wydalił 17 rosyjskich pracowników dyplomatycznych jako podejrzanych o działalność szpeigowską.

Na celowniku AIVD znalazły się także Chiny, które, jak przypomniała pisząca we wtorek o sprawie agencja informacyjna Reutera, są największym partnerem handlowym Holandii.

„Chińskie firmy i instytucje naukowe są czasem cennymi partnerami dla holenderskich instytucji. Jednocześnie kraj ten stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa gospodarczego Holandii” – podała agencja. „Chiny wykorzystują zarówno legalne inwestycje, przejęcia firm i współpracę akademicką, jak i nielegalne (cyfrowe) szpiegostwo, agentów, tajne inwestycje i nielegalny eksport. Holenderskie firmy, instytucje naukowe i naukowcy regularnie padają ofiarami tego” – napisano w raporcie specsłużby.

Głównym celem chińśkich zabiegów ma być producent półprzewodników ASML (ASML.AS), z siedzibą w mieście Veldhoven w południowej części kraju, który jest dominującym na świecie dostawcą maszyn litograficznych używanych do produkcji chipów komputerowych. Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem ASML, podkreślił Reuter.

8 marca rząd Holandii zapowiedział, że wprowadzi zasady ograniczające eksport technologii półprzewodnikowych zgodnie z wymogami USA wprowadzonymi w październiku 2022 r., które miały na celu ograniczenie zdolności Chin do wytwarzania własnych półprzewodników.

Techniczne szczegóły tej polityki są nadal nieznane, ale ASML oświadczył w marcu, że spodziewa się nowych wymagań licencyjnych dla niektórych swoich zaawansowanych produktów. 

Czytaj także: Chiny i Brazylia ogłosiły współpracę w branży czipów. Chcą handlować we własnych walutach

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply