Jak informuje w piątek portal Washington Examiner, przedstawiciel chińskiej dyplomacji oskarżył Stany Zjednoczone o rozprowadzenie wirusa w Wuhan.

Przedstawiciel chińskiej dyplomacji Lijian Zhao oskarżył w czwartek na swoim profilu w mediach społecznościowych amerykańskie wojsko o rozpoczęcie epidemii koronawirusa w Chinach – przekazuje portal.

Chińscy politycy od tygodni rzucają podejrzenia na temat rozwoju koronawirusa w ich kraju. Mimo tego, że pierwsze przypadki wirusa zostały zauważone w mieście Hubei w chińskiej prowincji Wuhan, Komunistyczna Partia Chin szuka alternatywnych wyjaśnień.

“Kiedy pojawił się pacjent zero w USA?” – pyta się chiński dyplomata. “W jakim szpitalu przebywał? To amerykańska armia mogła przynieść epidemię do Wuhan. Bądźcie jawni! Udostępnijcie opinii wasze dane! Stany są nam winne wyjaśnienia!”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Robert O’Brien amerykański doradca do spraw ochrony w Białym Domu stwierdził, że zatajanie przez chiński rząd informacji o wirusie opóźniło działania innych państw o co najmniej dwa miesiące. “Myślę, że moglibyśmy uniknąć zarówno tego co dzieje się w Chinach jak i tego co dzieje się na całym świecie.

Na słowa amerykańskiego polityka zareagował Geng Shuang, inny urzędnik chińskiej dyplomacji. “Każda minuta zmarnowana na narzekanie może być spożytkowana na pracę i międzynarodową kooperację” – mówił. “To chińskie kroki i poświęcanie chińskiego narodu polepszyło sytuację, powodując spowolnienie rozprzestrzeniania się COVID-19 i dając czas innym państwom na przygotowania”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy chińska prowincja Hubei nadal objęta jest kwarantanną, ale jej władze zezwoliły na wznowienie produkcji w części fabryk w stolicy regionu, w mieście Wuhan. Chodzi o sektory kluczowe dla gospodarki. Pracę rozpoczną m.in. zakłady produkujące sprzęt medyczny.

Ponadto, zostaną otwarte fabryki, gdzie wstrzymanie produkcji komponentów doprowadziło do przerwania łańcucha dostaw na poziomie ogólnochińskim i światowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W prowincji Hubei zlokalizowane są fabryki wielu koncernów motoryzacyjnych. Działalność w Wuhanie wznowiła już fabryka Hondy, odpowiedzialna za 50 proc. produkcji tego koncernu w Chinach. W 2019 roku w prowincji Hubei wyprodukowano ponad 2,2 mln samochodów.

Kresy.pl/Washington Examiner

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply