W chińskiej prowincji Hubei, mimo wciąż obowiązującej kwarantanny, zezwolono na wznowienie produkcji w niektórych zakładach przemysłowych. Znajdują się tam m.in. fabryki wielu koncernów motoryzacyjnych.

Chińska prowincja Hubei nadal objęta jest kwarantanną, ale jej władze zezwoliły na wznowienie produkcji w części fabryk w stolicy regionu, w mieście Wuhan. Chodzi o sektory kluczowe dla gospodarki. Pracę rozpoczną m.in. zakłady produkujące sprzęt medyczny.

Ponadto, zostaną otwarte fabryki, gdzie wstrzymanie produkcji komponentów doprowadziło do przerwania łańcucha dostaw na poziomie ogólnochińskim i światowym.

 

W prowincji Hubei zlokalizowane są fabryki wielu koncernów motoryzacyjnych. Działalność w Wuhanie wznowiła już fabryka Hondy, odpowiedzialna za 50 proc. produkcji tego koncernu w Chinach. W 2019 roku w prowincji Hubei wyprodukowano ponad 2,2 mln samochodów.

W lutym br. ze względu na epidemię koronawirusa, sprzedaż samochodów w Chinach obniżyła się o blisko 90 proc.

Jak informowaliśmy, we wtorek przywódca Chin Xi Jinping odwiedził Wuhan, czyli epicentrum wybuchu koronawirusa. Stało się to po raz pierwszy od wybuchu epidemii. Jak informuje agencja Reuters, jest to znak, że Pekin wierzy, iż jego wysiłki na rzecz ograniczenia epidemii wirusa są skuteczne. Władze uznały też sytuację w prowincji Hubei za na tyle opanowaną, że dopuściły we wtorek większą mobilność ludzi w ramach niej. Mieszkańcy rejonów ocenionych jako zagrożone epidemią w małym lub średnim stopniu uzyskają możliwość poruszania się w ramach granic prowincji

Chiny spotkały się początkowo z krytyką, spowodowaną zbyt wygórowaną (w opinii zagranicznych obserwatorów) reakcją na wybuch epidemii koronawirusa. Zdaniem obserwatorów z zagranicy działania chińskich władz były wygórowane. Jednak okazuje się, że wysiłki w zakresie kontroli epidemii, w tym blokada prowincji Wuhan i Hubei, były skuteczne w ograniczaniu liczby zachorowań.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała we wtorek, że udało się zmniejszyć dynamikę rozprzestrzeniania wirusa w Wuhan oraz prowincji Hubei. Tego dnia zamknięto też ostatni z 14 tymczasowych szpitali polowych. W ostatnich dniach liczba wykrywanych przypadków zakażenia koronawirusem spada.

W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie od czwartku zawieszają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a od poniedziałku będą zamknięte. Zamknięte będą też placówki kulturalne, takie jak kina czy teatry.

interia.pl / Gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply