Rosja i Arabia Saudyjska zapowiedziały utrzymanie do końca roku dobrowolnych cięć wydobycia ropy – podała agencja Reutera. Ceny surowca gwałtownie wzrosły.

O decyzji Rosji i Arabii Saudyjskiej ws. utrzymania do końca 2023 roku dobrowolnych cięć wydobycia ropy Reuters poinformował we wtorek.

Według tych informacji, Arabia Saudyjska przedłuży swoje dobrowolne cięcie wydobycia ropy naftowej o 1 mln baryłek dziennie. Z kolei Rosja zapowiedziała zmniejszenie eksportu o 300 tys. baryłek dziennie.

 

W ocenie analityka RBC Capital Markets, „Saudyjczycy sugerowali wcześniej taką decyzję, ale dzisiejszy ruch i tak zaskoczył wielu uczestników rynku”.

Dzięki zmniejszeniu produkcji, Moskwa może pozyskać więcej środków finansowych, pomimo prób Unii Europejskiej, by zredukowania dochody Rosji poprzez ograniczenie cen rosyjskiej ropy.

Reuters podkreśla, że zmniejszenie wydobycia ropy to kolejny cios dla prezydenta USA Joe Bidena, który stoi w obliczu kampanii wyborczej.

Stany Zjednoczone argumentowały, że świat potrzebuje niższych cen ropy naftowej, aby wesprzeć wzrost gospodarczy i uniemożliwić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi uzyskanie większych dochodów na finansowanie wojny na Ukrainie. Bidenowi nie udało się jednak przekonać w ubiegłym roku Arabii Saudyjskiej, faktycznego lidera Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) do zwiększenia produkcji. Zamiast tego producenci ogłosili zmniejszenie produkcji w październiku ub. roku i dalsze niespodziewane cięcia w kwietniu tego roku.

Przeczytaj: OPEC+ mocno tnie wydobycie ropy. Biały Dom: to sprzymierzanie się z Rosją

Czytaj także: Rosja znalazła olbrzymi rynek zbytu. Sprzedaje ropę do Indii

Jak pisaliśmy w połowie lipca br., według portalu Joint Organization Data Initiative (JODI), Arabia Saudyjska, jedna z potęg naftowych, znacznie zmniejszyła produkcję i eksport ropy w maju 2023 roku. Wolumen eksportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej spadł o 5,3 proc.w porównaniu do kwietnia i o 1,7 proc. w porównaniu do maja 2022 r. W maju poziom tego eksportu wynosił średnio 6,928 mln baryłek dziennie. Był to najniższy poziom eksportu od października 2021 r., kiedy to wynosił 6,833 mln baryłek dziennie.

reuters / bankier.pl /Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply