Polska polityka energetyczna jest prowadzona w nielogiczny i niepoparty ekonomią sposób – uważa Andrzej Szczęśniak, ekspert do spraw energetyki i rynku paliw.

Rozmowa dotyczyła niekorzystnej sytuacji energetycznej, w której znalazła się Polska. Chodzi o cofnięcie amerykańskich sankcji względem Nord Stream 2, a także zablokowanie projektu Baltic Pipe przez Duńczyków. Andrzej Szczęśniak na antenie Kresy TV skrytykował polską politykę energetyczną. Wyraził opinię, że jest ona prowadzona w sprzeczności z czynnikami ekonomicznymi. Skrytykował projekt Baltic Pipe. Uważa, że z ekonomicznego punktu widzenia, najbardziej korzystne jest sprowadzanie gazu z Rosji, z racji na fakt, że w przypadku rynku energetycznego Europy i tak stanowi on zdecydowaną większość.

Andrzej Szczęśniak skrytykował także import gazu LGN z USA. Jest zdania, że koszty skraplania surowca są zbyt wysokie. Zachęcamy do obejrzenia i subskrybowania naszego kanału.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec maja sekretarz Stanu USA poinformował oficjalnie, że administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Restrykcje faktycznie ograniczono do statków zaangażowanych w budowę gazociągu. We wtorek powiedział z kolei, że „Waszyngton zareaguje”, jeżeli Moskwa spróbuje użyć dostaw gazu jako broni.

Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina oraz państwa bałtyckie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył z kolei na posiedzeniu plenarnym Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, że Rosja jest gotowa kontynuować realizację projektów podobnych do Nord Stream 2 z innymi krajami.

Na początku czerwca duńska Rada Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności orzekła o uchyleniu pozwolenia na lądową część gazociągu Baltic Pipe, które Duńska Agencja Ochrony Środowiska udzieliła w lipcu 2019 roku

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply