Zdaniem sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, odkryte i eksploatowane w USA złoża ropy łupkowej i gazu z łupków stwarzają Amerykanom szansę na „prowadzenie bardziej stanowczej polityki międzynarodowej”. Zaapelował w tym o wsparcie do koncernów wydobywczych.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wystąpił w Houston w Teksasie na jednej z serii konferencji w ramach IHS Markit’s CERAWeek z udziałem kierownictwa i kadry menedżerskiej czołowych koncernów wydobywczych. Zaapelował tam do amerykańskiej branży surowcowej, by wsparła cele i harmonogram amerykańskiej polityki zagranicznej, poprzez działania inwestycyjne w Azji oraz w Europie, zgodne z amerykańskim interesem narodowym.

W ocenie sekretarza stanu, odkryte i eksploatowane w USA złoża ropy łupkowej i gazu z łupków stwarzają niepowtarzalną szansę na „prowadzenie bardziej stanowczej polityki międzynarodowej” przez Stany Zjednoczone.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jak wynika z relacji agencji Reuters, według Pompeo jednym z nadrzędnych celów takiej działalności powinno być ukaranie ,,źle się zachowujących graczy” na scenie międzynarodowej. W tym kontekście szef amerykańskiej dyplomacji wymienił Iran, Wenezuelę oraz Rosję. Reuters wskazuje też, że chodzi również o sprzedaż amerykańskiego surowca odbiorcom w Azji i w Europie. W tym drugim przypadku tłumaczyć to chęcią uniezależnienia krajów Europy od gazu z Rosji.

– Nie chcemy, by nasi europejscy sojusznicy byli zespoleni z rosyjskim systemem dostaw gazu w ramach projektu Nord Stream 2, tak samo, jak nie chcemy, by USA były zależne od dostaw ropy z Wenezueli – oświadczył Pompeo.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy Stany Zjednoczone nałożyły sankcje Iran i Wenezuelę, czyli na dwa kraje będące w czołówce producentów ropy naftowej. Przypomniał o tym zresztą sam Pompeo. Zapowiedział przy tym ,,użycie wszelkich dostępnych środków dla uregulowania kryzysu, w jakim pogrążyła się Wenezuela” pod rządami prezydenta Nicolasa Maduro.

Przypomnijmy, że w styczniu br. doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton swoimi wypowiedziami sugerował, że Waszyngton koncentruje się na możliwości przejęcia tamtejszych rezerw ropy przez amerykańskie firmy.

– Gdybyśmy mogli sprawić, żeby amerykańskie firmy produkowały ropę w Wenezueli, to zrobiłoby to różnicę. To byłoby dobre dla Wenezueli i dla ludności Stanów Zjednoczonych – mówił Bolton. Wcześniej w innym programie na antenie Fox Bolton mówił, że zmiana reżimu była końcowym celem Stanów Zjednoczonych w Wenezueli, jako „potencjalny duży krok naprzód” dla rozwoju amerykańskiego biznesu w regionie.

Według oficjalnych danych OPEC z 2018 roku, kraj ten posiada największe potwierdzone rezerwy ropy, które na koniec 2017 roku wynosiły 302,81 mld baryłek, co stanowiło jedną czwartą (dokładniej 24,9 proc.) potwierdzonych rezerw krajów OPEC. Dla porównania, Arabia Saudyjska posiadała 266,26 mld baryłek (udział 21,9 proc.), Iran 155 ,6 mld (12,8 proc.), Irak 147,22 mld (12,1 proc.), a Kuwejt 101,5 mld (8,4 proc.).

Reuters / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz