W sobotę 23 października w Szwecji na autostradzie na Gotlandii, największej wyspie na Bałtyku, wylądował samolot Dowództwa Operacji Specjalnych Sił Powietrznych USA MC-130J Commando II. Maszyna przerzuciła amerykański system rakietowy HIMARS.

Jak poinformowało szwedzkie ministerstwo obrony, w sobotę 23 października w Szwecji na autostradzie na Gotlandii, największej wyspie na Bałtyku, wylądował samolot Dowództwa Operacji Specjalnych Sił Powietrznych USA MC-130J Commando II. Maszyna przerzuciła amerykański system rakietowy HIMARS.

Po lądowaniu na drodze, z maszyny rozładowano System M142 HIMARS.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

System artylerii rakietowej HIMARS to lekka wyrzutnia wielu rakiet opracowana pod koniec lat 90. dla armii Stanów Zjednoczonych, zamontowana na ramie ciężarówki i przenosząca sześć rakiet lub jeden pocisk MGM-140 ATACMS.

Według szwedzkiego MON operacja lądowania na autostradzie z użyciem M142 HIMARS była częścią prowadzonych przez Szwecję ćwiczeń sił specjalnych, które są obecnie prowadzone w południowej Szwecji i na Gotlandii, gdzie dowództwo operacyjne rozwija taktyczne zdolności oraz koordynację kilku równoległych działań bojowych i wywiadowczych.

Zobacz też: W ramach ćwiczeń Rapid Falcon Amerykanie znów przerzucili systemy HIMARS do Rumunii [+VIDEO/+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Podjęliśmy kolejne kroki we współpracy z USA. Wraz z amerykańskimi wojskowymi samolotami transportowymi przenieśliśmy na Gotlandię system artylerii dalekiego zasięgu, przeładowany na szwedzki samolot wojskowy w celu dalszego transportu w obrębie Szwecji. Możliwość współdziałania z tym i innymi rodzajami systemami uzbrojenia naziemnego lub powietrznodesantowego wraz z naszymi partnerami, jak sądzę, usuwa wszelkie wątpliwości co do naszej wspólnej zdolności do bycia gwarantem bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego” – powiedział dowódca Sił Specjalnych, generał brygady Anders Löfberg.

Zobacz też: Do Rumunii dotarły główne elementy systemu rakietowego HIMARS [+FOTO/WIDEO]

Kresy.pl/forsvarsmakten.se

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz