Drugą noc z rzędu trwają zamieszki w mieście Kenosha w stanie Wisconsin. Są spowodowane postrzeleniem przez policję czarnoskórego mężczyzny Jacoba Blake’a. Do zdarzenia doszło w niedzielę.

Po niedzielnym postrzeleniu przez policję czarnoskórego mężczyzny, w mieście Kenosha w stanie Wisconsin wybuchły zamieszki. W poniedziałek do miasta skierowane zostały oddziały Gwardii Narodowej – podaje agencja “Reuters”. Godzina policyjna obowiązuje drugą noc z rzędu.

Postrzelony mężczyzna, Jacob Blake, przebywa aktualnie w szpitalu, a jego stan jest stabilny.

Mężczyzna został postrzelony przez policję w niedzielę. W jego kierunku zostało oddanych co najmniej siedem strzałów. Prawnik mężczyzny mówił, że do incydentu doszło na oczach dzieci Blake’a.

W sprawie postrzelenia mężczyzny trwa śledztwo w departamencie sprawiedliwości stanu Wisconsin.

Funkcjonariusze, którzy brali udział w incydencie, zostali chwilowo odsunięci od służby.

Nagranie przedstawiające zajście obiegło media społecznościowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdarzenie wywołało gwałtowne protesty.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, w położonej między Chicago i Milwaukee Kenosha, tłum  rozbijał szyby w sklepach i podpalał samochody. Usiłowano podpalić także gmach sądu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek centrum miasta zostało zamknięte. Trwało naprawianie szkód z poprzedniego dnia. W nocy z poniedziałku na wtorek także obowiązuje godzina policyjna.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa lokalne władze poprosiły o skierowanie do miasta oddziałów Gwardii Narodowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w maju i czerwcu w USA doszło do licznych zamieszek i protestów w związku z zabiciem przez policjanta jednego z czarnoskórych obywateli.

25 maja w Minneapolis w czasie zatrzymania czarnoskórego mężczyzny George’a Floyda jeden z policjantów przez dłuższy czas dociskał jego szyję kolanem tak długo, aż spowodował śmierć zatrzymanego. Policjant nie reagował przy tym na uwagi przechodniów o tym, że powoduje zagrożenie dla życia Floyda. Ostatecznie i sprawca morderstwa i jego koledzy z patrolu zostali aresztowani.

Morderstwo wywołało wystąpienia uliczne czarnoskórej ludności oraz wszystkich tych, którzy uznali je za przykład rasizmu panującego w amerykańskiej policji oraz przyzwolenia na stosowanie wobec czarnoskórej ludności brutalnych środków. Protesty objęły wiele dużych miast w USA, w tym Nowy Jork, Los Angeles, Seattle, St Louis, Las Vegas. W Atlancie w stanie Georgia zaatakowano lokalną siedzibę stacji CNN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wystąpieniom towarzyszyły masowe przypadki wandalizmu i grabieży. Niszczone i grabione było także mienie czarnoskórych Amerykanów. W niektórych miastach doszło także do użycia broni palnej. Celem wandali były także pomniki, m.in. związane z przywódcami politycznymi i dowódcami wojskowymi Konfederatów z czasów wojny secesyjnej. Jednocześnie, zdemolowano także pomnik pierwszego amerykańskiego pułku złożonego z czarnoskórych, walczących po stronie Unii.

Zdewastowano też pomniki słynnych Polaków, którzy walczyli o niepodległość USA: Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego.

reuters.com / twitter.com / youtube.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply