Szef Pentagonu przeciw wyprowadzeniu armii na ulice amerykańskich miast

W USA narastają uliczne zamieszki i rabunki w sytuacji protestów przeciw zabiciu przez policjanta jednego z czarnoskórych obywateli. Szef Departamentu Obrony nie chce jednak wyprowadzać wojska na ulice.

Szef Departamentu Obrony USA Mark Esper wystąpił na konferencji prasowej. W jej trakcie został zapytany przez dziennikarza czy popiera użycie przepisów ustawy o rebeliach regulującej kwestie użycia amerykańskich sił zbrojnych na terenie kraju. „Ja nie popieram użycia ustawy o rebeliach” – powiedział Esper. Jak ocenił – „Podobne środki powinny być używane tylko jak środek ostateczny i tylko w najbardziej skrajnych i trudnych sytuacjach” – zacytowała w środę ukraińska agencja informacyjna Interfax.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Amerykańska stawa o rebeliach pochodzi z 1807 r. Jej przepisy upoważniają prezydenta USA do użycia sił zbrojnych na terenie kraju przeciwko tym, których uzna on za zagrożenie dla państwa lub obywateli.

Pytanie dziennikarza o użycie ustawy ma związek z destabilizacją jaka ma miejsce w USA. 25 maja w Minneapolis w czasie zatrzymania czarnoskórego mężczyzny George’a Floyda jeden z policjantów przez dłuższy czas dociskał jego szyję kolanem tak długo, aż spowodował śmierć zatrzymanego. Policjant nie reagował przy tym na uwagi przechodniów o tym, że powoduje zagrożenie dla życia Floyda. Ostatecznie i sprawca morderstwa i jego koledzy z patrolu zostali aresztowani.

Morderstwo wywołało wystąpienia uliczne czarnoskórej ludności oraz wszystkich tych, którzy uznali je za przykład rasizmu panującego w amerykańskiej policji oraz przyzwolenia na stosowanie wobec ludności murzyńskiej brutalnych środków. Protesty objęły już wiele dużych miast w USA w tym Nowy Jork, Los Angeles, Seattle, St Louis, Las Vegas.

Wystąpieniom towarzyszą masowe przypadki wandalizmu i grabieży. W niektórych miastach doszło już także do użycia broni palnej, a także fajerwerków jako broni.

interfax.com.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz