Amerykanie szkolą ukraińskich żołnierzy w Niemczech

Amerykańscy żołnierze w Niemczech rozpoczęli szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie kluczowych systemów używanych do obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją, powiedział w piątek sekretarz prasowy Pentagonu John F. Kirby.

Jak poinformował sekretarz prasowy Pentagonu John F. Kirby, amerykańscy żołnierze w Niemczech rozpoczęli szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie kluczowych systemów używanych do obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją. „Wysiłki te opierają się na początkowym szkoleniu artyleryjskim, które siły Ukrainy już przeszły gdzie indziej, a także obejmują szkolenie w zakresie systemów radarowych i pojazdów opancerzonych, które zostały niedawno ogłoszone jako część pakietów pomocy ” – powiedział Kirby.

Zobacz też: Boris Johnson: Ukraińscy żołnierze są szkoleni w Polsce

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Niedawne spotkanie członków Gwardii Narodowej Florydy z ich ukraińskimi kolegami, jak nam powiedziano, było emocjonalnym spotkaniem, biorąc pod uwagę silne więzi, które powstały, gdy mieszkali i pracowali razem, zanim tymczasowo rozstali się w lutym” – powiedział Kirby.

Ten wysiłek szkoleniowy jest bezpośrednim wsparciem ostatnich pakietów pomocy w zakresie bezpieczeństwa USA „zaprojektowanych, aby pomóc Ukrainie wygrać dzisiejsze bitwy i zbudować siłę na jutro” – powiedział Kirby.

Większość szkoleń na nowych systemach, które otrzymuje Ukraina, przeprowadzą gwardziści z Florydy. Mogą oczywiście wezwać jednostki wojskowe w Niemczech do pomocy, jeśli będą tego potrzebować, powiedział sekretarz prasowy.

Urzędnicy amerykańscy chcą, aby szkolenie było użyteczne i konstruktywne, ale nie uciążliwe. Rzecznik zaznaczył, że Ukraińcy toczą wojnę w swoim kraju i nie mają czasu na długie zajęcia szkoleniowe. W związku z tym ukraińskie wojsko wybrało personel artylerii do nauki obsługi haubicy M-777.

„Jak można sobie wyobrazić, ci żołnierze są chętni do nauki tych nowych umiejętności, ale są również chętni do zastosowania tych nowych umiejętności w konflikcie” – powiedział Kirby.

Zobacz też: Australia przekaże Ukrainie haubice M777 wraz z amunicją

Czytaj: Kanada przekazała Ukrainie haubice M777

Sekretarz powiedział, że Stany Zjednoczone nieustannie obserwują przygotowania nuklearne Rosji, a urzędnicy uważają, że amerykańskie odstraszanie jest prawidłowo ustawione. Poinformował, że Stany Zjednoczone poważnie traktują wszelkie zagrożenia i są przygotowane.

„Nie będę zagłębiać się w psychologię Władimira Putina” – powiedział Kirby. „Trudno patrzeć na to, co robi na Ukrainie, co jego siły robią na Ukrainie i myśleć, że jakakolwiek etyczna, moralna jednostka mogłaby to usprawiedliwić. Trudno spojrzeć na niektóre obrazy i wyobrazić sobie, że każdy dobrze myślący, poważny, dojrzały przywódca by to zrobił”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz