Udział żołnierzy USA w wielkich ćwiczeniach Defender Europe 2020, pierwotnie planowany na ponad 20 tys. wojskowych, zostanie zredukowany. Powodem jest rozprzestrzenianie się w Europie koronawirusa.

W środę Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych (EUCOM) poinformowało, że z powodu koronawirusa ograniczona zostanie liczba Amerykanów biorących udział w ćwiczeniach wojskowych Defender Europe 2020. To największe od 25 lat europejskie ćwiczenia z udziałem jednostek amerykańskich, bazujących na co dzień w USA, a zarazem największa od tego czasu operacja transportu wojsk z USA do Europy. Ma to służyć m.in. przećwiczeniu przerzucania dużych kontyngentów wojsk do Europy Środkowej i Wschodniej, w tym do Polski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W przekazanym mediom komunikacie EUCOM oświadcza, że „po dokładnym przeanalizowaniu trwających ćwiczeń Defender Europe 2020 i w świetle obecnej epidemii koronawirusa”, ćwiczenia zostaną zmienione, poprzez redukcję liczby amerykańskich uczestników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Zapewniono przy tym również dalszą, bliską współpracę amerykańskiego wojska USA z sojusznikami i podkreślono, że priorytetem jest zdrowie żołnierzy.

„Traktujemy epidemię koronawirusa poważnie i jesteśmy pewni, że podejmując tę ważną decyzję będziemy dalej robili to, co do nas należy, by zapobiec dalszemu rozprzestrzeniania się wirusa” – podano w oświadczeniu.

Jednocześnie, EUCOM zamierza zmaksymalizować swoje wysiłki, żeby rozwijać wspólny sojusz i partnerstwa, jak również powiększyć „naszą kompleksową gotowość wobec jakiegokolwiek kryzysu lub nieprzewidzianego wypadku”.

W środę Norwegia ogłosiła, że w obecnej sytuacji odwołuje zaplanowane na ten miesiąc natowskie manewry Cold Response. Ponad 15 tys. żołnierzy z 9 krajów wróci do baz w swoich krajach. Wczoraj w Norwegii potwierdzonych było 277 przypadków zakażeń koronawirusem. Finlandia odwołała udział swoich żołnierzy kilka dni wcześniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak przekazywaliśmy, DEFENDER-Europe 2020 są podzielone na 5 faz:

1. Przerzut wojska z USA do Europy, pobór sprzętu z magazynów w Belgii i Niemczech oraz udanie się na miejsce ćwiczeń;

2. Ćwiczenie szybkiej odpowiedzi na agresję, obejmujące desant powietrzny na przełomie kwietnia i maja w państwach bałtyckich i Gruzji. W ćwiczeniach na Litwie weźmie udział polska 6. Brygada Powietrzno-Desantowa.

3. Ćwiczenie dowódczo-sztabowe w którym weźmie udział m.in. polska 12. Dywizja Zmechanizowana, Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód i Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód.

4. Ćwiczenie połączone w maju, obejmujące kilka pomniejszych ćwiczeń poszczególnych krajów z przybyłymi amerykańskim siłami.

5. Powrót sił amerykańskich do jednostek macierzystych.

Ćwiczenia mają potrwać od lutego do kwietnia bieżącego roku. Zaplanowano je w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich. Według wcześniejszych zapowiedzi, swoją zdolność bojową miało sprawdzać ponad 36 tys. żołnierzy z 18 krajów NATO, w tym 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Do Polski ma przybyć łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy NATO, głównie amerykańskich, niemieckich i brytyjskich. Ciężki sprzęt ma być transportowany koleją, choć wojskowe kolumny będą przemieszczać się po polskich drogach.

PAP / forsal.pl / euractiv.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz