Niech wszyscy, którzy mogą dostarczyć czołgi Ukrainie, zrobią to teraz – oświadczył w piątek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

W piątek kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Niemiecki kanclerz zadeklarował, że będzie „intensywnie” zabiegał o to, by „wszyscy, którzy mogą dostarczyć takie czołgi, teraz naprawdę to zrobili” – podaje Deutsche Welle. Dodał, że Niemcy postarają się ułatwić partnerom podjęcie tych decyzji, przeprowadzając szkolenia ukraińskich żołnierzy, a także zapewniając zaopatrzenie i wsparcie logistyczne.

Scholz zadeklarował, że Niemcy będą ściśle koordynować wszystkie ważne kroki dotyczące wsparcia Ukrainy ze swoimi sojusznikami. Wyraził opinię, że „staranność jest ważniejsza niż szybkie tempo działań, a spójność ważniejsza niż solowe popisy”. Jego zdaniem ważne jest zaplanowanie wsparcia, „abyśmy mogli je długo utrzymać”.

Jak wskazał niemiecki kanclerz, Ukraińcy bronią swojej wolności „z wielkim poświęceniem i z absolutnie imponującą determinacją”. “I my ich w tym wspieramy, i tak długo, jak to konieczne” – oświadczył.

Zobacz także: Scholz przestrzegł przed “wchodzeniem w rywalizację” na broń dla Ukrainy

“To nie nasze dostawy broni przedłużyły wojnę” – oświadczył, odnosząc się do wyrażanych w niektórych środowiskach w Niemczech obaw, że dostawy zachodniej broni spowodują eskalację wojny.

Podkreślił, że im szybciej Władimir Putin uświadomi sobie, iż „nie osiągnie swojego imperialistycznego celu, tym większa szansa na rychłe zakończenie wojny, na wycofanie rosyjskich wojsk”.

Należy przypomnieć, że Niemcy były wielokrotnie krytykowane za wahania i opieszałość w sprawie przekazywania Ukrainie sprzętu wojskowego.

Niemcy w przeszłości przeciągały kwestie przekazania Ukrainie nie tylko własnych czołgów, ale też czołgów produkcji niemieckiej, jakie chciała jej przekazać Polska. Pod koniec stycznia kanclerz Scholz podjął jednak decyzję o przekazaniu czołgów Leopard należących do Bundeswehry.

Jak informowaliśmy, niemiecki minister obrony Boris Pistorius podkreślił, że podczas styczniowej narady ministrów NATO w Ramstein Polska była jedynym krajem, który zadeklarował chęć przekazania Ukrainie czołgów Leopard, co wywołało u niego zaskoczenie. Spodziewał się, że na takie zobowiązanie zdecyduje się więcej krajów, ponieważ wskazywały na to wcześniejsze doniesienia.

Zobacz także: Ukraina apeluje do Niemiec o przekazanie okrętów podwodnych

Czytaj: Norwegia przekaże Ukrainie osiem Leopardów 2

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply