W Niemczech rozpoczęło się szkolenie ukraińskich załóg czołgów podstawowych Leopard 2 – poinformował w poniedziałek portal Militarnyj.

Jak poinformował portal Militranyj powołując się na rzeczniczkę Ministerstwa Obrony Niemiec, w powniedziałek w Niemczech rozpoczęło się szkolenie ukraińskich załóg czołgów podstawowych Leopard 2

Szkolenie odbywać się będzie głównie na poligonie szkoły wojsk pancernych w Münster w Dolnej Saksonii.

Ukraińskie jednostki są już tam szkolone na niemieckich bojowych wozach piechoty Marder.

Szkolenie załóg ukraińskich czołgów ma się zakończyć do końca pierwszego kwartału, bo wtedy wozy bojowe Leopard muszą zostać przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy. Niemiecka Bundeswehra planuje swoisty ekspresowy kurs dla ukraińskich wojsk.

Spiegel podkreśla, że część czołgistów przyjechała na szkolenie bezpośrednio z linii frontu w rejonie Bachmutu.

Zobacz też: Finlandia nie podjęła decyzji o przekazaniu Leopardów Ukrainie

Również w poniedziałek prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, spotkali się z instruktorami prowadzącymi szkolenie żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy na czołgach Leopard.

„Spotkaliśmy się z przybyłymi tutaj na szkolenie żołnierzami ukraińskimi w ramach komponentu pomocy militarnej, którego śmiało można powiedzieć głównym inspiratorem i organizatorem jesteśmy my. Na prośbę strony ukraińskiej zdecydowaliśmy się ofiarować na rzecz Ukrainy kompanię naszych czołgów Leopard 2A4 po to, żeby Ukraina mogła przeciwstawić nawale rosyjskiej nowoczesne czołgi konstrukcji zachodniej. Wezwaliśmy naszych sojuszników, poprosiliśmy o to, aby również przeznaczyli czołgi Leopard dla Ukrainy. W ramach tego komponentu pomocy chcemy, żeby zgromadziła się cała brygada pancerna. Mamy pozytywną odpowiedź ze strony sojuszników” – zaznaczył prezydent Duda.

Szkolenie realizowane w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej obejmuje m.in. szkolenie załóg czołgów Leopard. Koordynację Misji powierzono dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Szkolenie ukraińskich czołgistów w Polsce wspierają również w roli instruktorów sojusznicy z Kanady.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply