Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że w czasie najbliższego szczytu NATO Andrzej Duda spotka się z prezydentem Ukrainy.

“Podczas rozpoczynającego się w środę szczytu NATO Prezydent Andrzej Duda spotka się z Prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką; spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej” – informuje strona internetowa Kancelarii Prezydenta RP. Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski stwierdził, że spotkanie zostanie zorganizowane z inicjatywy strony ukraińskiej.

Według Szczerskiego spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Brukseli świadczyć będzie o tym, że dialog między dwoma krajami “jest intensywny i trwały, i nie wymaga zewnętrznych impulsów”. Szczyt NATO odbędzie się Brukseli w dniach 11-12 lipca. Poroszenko będzie w nim uczestniczył, choć przyjęcie jakichkolwiek deklaracji Sojuszu dotyczących Ukrainy jest wątpliwe ze względu na sprzeciw Węgier, które poważnie traktują sprawę uchwalonej w zeszłym roku ustawy oświatowej, dyskryminującej szkoły mniejszości narodowych.

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbędzie się w czasie ponownego zaostrzenia sprzeczności między dwoma krajami na polu polityki historycznej. W ramach obchodów rocznicy nasilenia ludobójstwa UPA w 1943 r.  prezydent Andrzej Duda odwiedził w niedzielę miejsce na Wołyniu którym znajdowała się polska wieś zniszczona przez UPA oraz cmentarz gdzie spoczywają ofiary tej ukraińskiej organizacji. Polski prezydent wezwał tam władze Ukrainy do wycofania się z zakazu prowadzenia poszukiwań szczątków polskich ofiar wojny i zbrodni w tym kraju, a także ich upamiętniania.

Tego samego dnia prezydent Ukrainy przybył do Sahrynia w Polsce, gdzie uczcił ukraińskie ofiary działań Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Poroszenko zrównał działania Polaków i Ukraińców w czasie wojny i zażądał zmian w polskiej ustawie o IPN penalizujących zaprzeczanie ludobójstwu przeprowadzonemu przez UPA.

prezydent.pl/kresy.pl

 

 

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. bob
    bob :

    powcy mieli racje to jest maliniak miękki fju..k nie wiele się od bula komorowskiego różni poroszenko kiwnął palcem a piesek leci na usługi oligarchy

  2. jwu
    jwu :

    “Poroszenko zrównał działania Polaków i Ukraińców w czasie II wojny i zażądał zmian w ustawie o IPN”.Tymi żądaniami powinien zamknąć sobie drogę do spotkania z Dudą.Tak byłoby, gdyby trafił na polityka pokroju Orbana.