Prezydent Duda spotka się z Poroszenką

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że w czasie najbliższego szczytu NATO Andrzej Duda spotka się z prezydentem Ukrainy.

„Podczas rozpoczynającego się w środę szczytu NATO Prezydent Andrzej Duda spotka się z Prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką; spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej” – informuje strona internetowa Kancelarii Prezydenta RP. Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski stwierdził, że spotkanie zostanie zorganizowane z inicjatywy strony ukraińskiej.

Według Szczerskiego spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Brukseli świadczyć będzie o tym, że dialog między dwoma krajami „jest intensywny i trwały, i nie wymaga zewnętrznych impulsów”. Szczyt NATO odbędzie się Brukseli w dniach 11-12 lipca. Poroszenko będzie w nim uczestniczył, choć przyjęcie jakichkolwiek deklaracji Sojuszu dotyczących Ukrainy jest wątpliwe ze względu na sprzeciw Węgier, które poważnie traktują sprawę uchwalonej w zeszłym roku ustawy oświatowej, dyskryminującej szkoły mniejszości narodowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbędzie się w czasie ponownego zaostrzenia sprzeczności między dwoma krajami na polu polityki historycznej. W ramach obchodów rocznicy nasilenia ludobójstwa UPA w 1943 r.  prezydent Andrzej Duda odwiedził w niedzielę miejsce na Wołyniu którym znajdowała się polska wieś zniszczona przez UPA oraz cmentarz gdzie spoczywają ofiary tej ukraińskiej organizacji. Polski prezydent wezwał tam władze Ukrainy do wycofania się z zakazu prowadzenia poszukiwań szczątków polskich ofiar wojny i zbrodni w tym kraju, a także ich upamiętniania.

Tego samego dnia prezydent Ukrainy przybył do Sahrynia w Polsce, gdzie uczcił ukraińskie ofiary działań Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Poroszenko zrównał działania Polaków i Ukraińców w czasie wojny i zażądał zmian w polskiej ustawie o IPN penalizujących zaprzeczanie ludobójstwu przeprowadzonemu przez UPA.

prezydent.pl/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz