Minister Edukacji Izraela Naftali Bennett zapowiedział, że uczniowie izraelskich szkół będą uczyć się o „roli Polaków w Holokauście”.

O nowej inicjatywie członka izraelskiego rządu poinformowała w poniedziałek telewizja Polsat News. Minister edukacji, a także lider prawicowej partii „Nasz Dom”, zapowiedział wprowadzenie nowych zajęć przeprowadzanych przy okazji wycieczek izraelskich uczniów do Polski. Wycieczki te poświęcone są odwiedzaniu obozów koncentracyjnych i miejsc związanych z zagładą Żydów zorganizowaną w czasie drugiej wojny światowej. Już wcześniej pojawiały się zarzuty, że program wycieczek oraz środki ochrony podejmowane w ich trakcie przez izraelskie służby bezpieczeństwa utrwalają u izraelskich uczniów stereotyp Polaków jako antysemitów. Bennet chce aby w czasie wycieczek realizowano odrębne zajęcia o „roli Polaków w Holokauście”.

Program zajęć ma omawiać stosunek Polaków do Żydów przed, w trakcie i po drugiej wojnie światowej. Według portalu Ynet News w czasie zajęć ma być mowa o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, czyli Polakach ratujących Żydów, ale przede wszystkim o „szerokiej współpracy Polaków z Nazistami, donoszeniu na Żydów, wydawaniu ich i mordowaniu”. Nową instrukcję dla przewodników wycieczek uczniów do Polski Bennett uzasadnił między innymi próbą penalizacji przez Polskę obciążania narodu polskiego za udział w zagładzie Żydów, z której rząd PiS wycofał się pod naciskiem Izraela zmieniając ustawę o IPN 27 czerwca. „W obliczu prób cenzurowania działań Polaków wobec Żydów w czasie Holocaustu zwiększymy nauczanie na ten temat. Wielu Polaków pomagało Nazistom mordować Żydów, co do tego nie ma dyskusji. Pokażemy studentom w Izraelu prawdę, będą mieli dogłębną wiedzę na temat tego, co działo się na polskiej ziemi, największym żydowskim cmentarzysku na świecie” – stwierdził Bennett.

Bennett chce również wycofania się Izraela z deklaracji premierów Binjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego, która została ogłoszona w tym samym dniu w którym rząd PiS ustąpił w sprawie ustawy o IPN. Bennett domaga się wypracowania nowego dokumentu przez historyków a nie „osoby publiczne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Do nagonki włączył się także minister Bennett, który zarządził przeprowadzenia w izraelskich szkołach dwugodzinnych lekcji na temat rzekomej „pomocy” jakiej Polacy mieli udzielać Niemcom w przeprowadzeniu ludobójstwa na Żydach. Bennett twierdził wówczas, że „jest faktem historycznym, że wielu Polaków wspierało mordowanie Żydów, wydawało ich, maltretowało, a nawet zabijało Żydów w czasie i po [zakończeniu] holocaustu”. Bennett uznał, że tez tych „muszą być nauczone przyszłe pokolenia”.

Czytaj także: PiS zamienia Polskę w amerykańską kolonię

polsatnews.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Tak wyglądają skutki polityki ustępstw.Obawiam się również tego ,że wkrótce ustąpimy przed Ukrainą .I w książkach do historii, termin „rzeź wołyńska”zastąpi „konflikt Polsko-ukraiński”.A upamiętnienia banderowskich rezunów, zaleją płd.-wschodnią Polskę.

  2. Avatar
    Gaetano :

    Typowa załgana żydonazistowska kanalia. A kiedy tak polskie MEN wprowadzi do szkół obowiązkową wiedzę historyczną w zakresie np. morderczego uczestnictwa żydów w obliczu uderzenia Sowietów na tereny II RP albo roli, jaką odegrała w UB szeroka, rozbudowana kadra oprawców żydowskich każdego szczebla, w wyrafinowanym torturowaniu i mordowaniu tysięcy Polaków? A to przecież nie wyczerpuje wszystkich zbrodni pejsatego plemienia.