W roku 2019 w USA doszło do największej liczby masowych zabójstw od lat 70. XX wieku.

Jak wynika z wyliczeń dokonanych przez dziennikarzy Associated Press i USA Today oraz naukowców z Northeastern University, w kończącym się roku doszło w USA do 41 masowych zabójstw. To najwięcej od lat 70. ubiegłego wieku. Wcześniejszych lat nie analizowano.

Za masowe uznano zabójstwa, w których śmierć poniosły przynajmniej cztery osoby, nie licząc sprawcy. W 41 takich zdarzeniach w 2019 roku zginęło 211 osób. Nie jest to najwyższa liczba ofiar, ponieważ w 2017 roku masowe zabójstwa pochłonęły 224 ofiary, głównie z powodu tragicznej masakry w Las Vegas. Drugim rekordowym pod względem liczby masowych zabójstw był rok 2006, w którym doszło do 38 takich wydarzeń.

W 2019 roku 33 masowe zabójstwa zostały dokonane za pomocą broni palnej. W 8 przypadkach użyto noży, siekier lub podpaleń. W większości przypadków sprawca i ofiary znały się – masakry te były wynikiem rodzinnych kłótni, przemocy związanej z narkotykami lub przestępczością zorganizowaną bądź też zostały dokonane przez osoby, które z jakiegoś powodu mściły się na współpracownikach lub krewnych. W wielu przypadkach motywy zbrodni pozostają nieznane.

Co ciekawe, najwięcej masowych zabójstw, aż 8, wydarzyło się w Kaliforni słynącej z surowych przepisów dotyczących broni palnej.

Najwięcej rozgłosu zyskiwały masowe zabójstwa, których dokonywano w miejscach publicznych – m.in. masakry w El Paso, Odessie, Dayton, Virginia Beach i Jersey City. Takich wydarzeń było w sumie 9. Do większości doszło jednak w domach, w miejscach pracy bądź w barach.

Jak zauważył James Densley, kryminolog i profesor na Metropolitan State University w Minnesocie, liczba masowych zabójstw rośnie pomimo spadku ogólnej liczby wszystkich zabójstw w USA. Zdaniem naukowca jest to częściowo efekt uboczny „gniewnego i sfrustrowanego czasu”, w którym żyjemy. Densley oraz James Alan Fox, kryminolog i profesor z Northeastern University, obawiają się, że przypadki masowych zabójstw inspirują kolejne osoby do przeprowadzania następnych masakr. Mimo wszystko zdaniem naukowców masowe zabójstwa w USA są wydarzeniami rzadkimi, lecz głośnymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply