Jak przekazuje na swojej stronie Ministerstwo Obrony Narodowej, pierwsze kolumny amerykańskich wojsk przekroczą polską granicę 28 lutego.

W piątek oficjalnie rozpoczynają się największe od lat ćwiczenia wojsk sprzymierzonych – DEFENDER-Europe 2020. Pierwsi żołnierze sojuszu przekroczą polską granicę w piątek około godziny 20:00 – informuje portal MONu.

W pierwszych dwóch kolumnach znajdą się pojazdy kołowe oraz zestawy niskopodwoziowe. Przejazd przez granicę zaplanowany jest około 20:00 i 20:30. Następnie przejadą przez Szczecin, gdzie na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej żołnierze zatankują pojazdy przed dalszą drogą na poligon w Drawsku Pomorskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Do Polski ma łącznie przybyć kilkanaście tysięcy żołnierzy NATO, głównie amerykańskich, niemieckich i brytyjskich. Sprzęt ciężki zostanie dostarczony kolejom, jednak wojskowe kolumny będą przemieszczać się po polskich drogach. Wojska uczestniczące w DEFENDER-Europe 20 korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

„20 tysięcy żołnierzy jest już przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych do Europy – mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej. „Wojsko Polskie także ćwiczy przerzut z zachodu na wschód”.

Przerzut obejmuje komponenty pochodzące z wielu dywizji sił lądowych, jednostek Gwardii Narodowej oraz elementów jednostek rezerwowych US Army. W ćwiczeniu zaplanowano udział dodatkowo 9 000 żołnierzy USA już stacjonujących w Europie i około 8 000 żołnierzy z innych państw – w tym niemal 3000 z Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ćwiczenia mają potrwać od lutego do lipca bieżącego roku. W ich ramach odbywa się największy od 25 lat przerzut wojsk USA do Europy.

Jak przekazywaliśmy, DEFENDER-Europe 20 ma być podzielone na 5 faz:

1. Przerzut wojska z USA do Europy, pobór sprzętu z magazynów w Belgii i Niemczech oraz udanie się na miejsce ćwiczeń;

2. Ćwiczenie szybkiej odpowiedzi na agresję, obejmujące desant powietrzny na przełomie kwietnia i maja w państwach bałtyckich i Gruzji. W ćwiczeniach na Litwie weźmie udział polska 6. Brygada Powietrzno-Desantowa.

3. Ćwiczenie dowódczo-sztabowe w którym weźmie udział m.in. polska 12. Dywizja Zmechanizowana, Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód i Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód.

4. Ćwiczenie połączone w maju, obejmujące kilka pomniejszych ćwiczeń poszczególnych krajów z przybyłymi amerykańskim siłami.

5. Powrót sił amerykańskich do jednostek macierzystych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niepokój związany z ćwiczeniami wyraziła Białoruś. Jak pisaliśmy sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisław Zaś przekazał agencji Biełta, że prezydent Łukaszenko nakazał Radzie Bezpieczeństwa i ministerstwu obrony przedstawienie planu działania będącego odpowiedzią na rozmieszczenie takich sił USA tuż przy białoruskiej granicy.

Ministerstwo Obrony Narodowe podkreśla, że „podobnie jak wiele innych ćwiczeń z udziałem sojuszników z NATO, DEFENDER-Europe 20 jest ćwiczeniem defensywnym i nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek”.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz