Szczegółowe dane GUS dotyczące zarobków Polaków wykazały, że w 2018 roku najczęściej wypłacana w naszym kraju pensja w stanowiła niespełna połowę tzw. średniej krajowej.

Jak napisał w środę Business Insider, Główny Urząd Statystyczny co dwa lata publikuje raport o strukturze wynagrodzeń według zawodów. Jest to najdokładniejsze badanie zarobków Polaków, lecz mające wartość głównie historyczną, ponieważ dane są publikowane z dużym opóźnieniem. Ostatni taki raport ujrzał światło dzienne wczoraj, a zawiera on dane z października 2018 roku. Business Insider zauważył, że raport pokazuje dużą dysproporcję pomiędzy średnim wynagrodzeniem a dominantą, czyli wynagrodzeniem najczęściej wypłacanym.

W październiku 2018 roku dominanta wynagrodzeń w Polsce wynosiła 2379,66 złotych brutto, czyli około 1765 złotych netto. Tymczasem w tym samym czasie (listopad 2018) przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4921,39 złotych, czyli 3558 złotych netto. Oznacza to, że pracujący w Polsce najczęściej zarabiali 48 proc. średniej krajowej. Grupa zarabiających do tej wysokości wyniosła 13,2 proc. pracowników. W grupie tej niewielką przewagę stanowili mężczyźni (53 proc.), zdecydowana większość była zatrudniona w sektorze prywatnym (93,5 proc.).

Innym wskaźnikiem podanym przez GUS, który lepiej od średniej obrazuje poziom zarobków Polaków, jest mediana, która w październiku 2018 roku wynosiła 4094,98 złotych brutto. Oznacza to, że połowa zatrudnionych w polskiej gospodarce otrzymywała wynagrodzenie niższe od tej kwoty, podczas gdy druga połowa – wyższe. W grupie gorzej zarabiających było więcej kobiet – 54,1 proc. oraz zatrudnionych w sektorze prywatnym – 75,8 proc.

Wysokość podawanego co miesiąc przez GUS przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest zawyżana przez zarobki najlepiej zarabiających a także przez fakt, iż oblicza się go na podstawie danych z firm zatrudniających powyżej 9 osób. Tymczasem w małych firmach zarobki najczęściej są niższe.

CZYTAJ TAKŻE: Co frustruje Polaków? Najbardziej wzrost cen i niskie zarobki [+WYKRES]

Kresy.pl / Business Insider / stat.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply