Jak podało w czwartek BBC, turecki minister obrony Hulusi Akar, zapowiada odpowiedź na syryjską ofensywę. Turcja daje czas Syrii do końca lutego.

Hulusi Akar w rozmowie z BBC, mówi że Syria musi wycofać się z kluczowych pozycji do końca weekendu, albo nastąpią tego konsekwencje. Minister zapowiedział działania jeśli sytuacja nie zmieni się do końca lutego.

“W tym momencie nie chcemy myśleć o wojnie” – mówił w rozmowie. “Musimy zawiesić broń i zaprzestać rozlewu krwi. Reżim w Syrii mówi, że walczy z terrorystami, ale to nieracjonalne”.

Minister Obrony twierdzi, że przez działania wojenne cierpią głównie cywile. “Uderzania spadają na szpitale, szkoły i cywilne domy gdzie żyją niewinni ludzie”.

“Czekamy aż negocjacje dojdą do końca. Liczymy na pozytywy rezultat” – mówił minister na antenie.

W sobotę 22 lutego syryjskie oddziały rządowe, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, przystąpiły do ofensywnej operacji w południowo-wschodniej części prowincji Idlib. Prezydent Turcji wcześniej zapowiedział podjęcie bardziej zdecydowanych kroków w Syrii.

Jak informowaliśmy, w ramach tych działań w Syrii zginął turecki żołnierz. Według tureckich mediów, zabity był czołgistą pochodzącym z prowincji Gaziantep w południowo-wschodniej Turcji i poległ w wyniku eksplozji bomby, którą miały zrzuci w rejonie Idlib syryjskie siły rządowe. Władze Gaziantep wydały komunikat w tej sprawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Podejmiemy bardziej zdecydowane i zdeterminowane kroki”zapowiedział prezydent Turcji. Zaznaczył, że jego kraj będzie dalej działał dalej, bez cofania się i z nadzieją osiągnięcia stabilizacji w regionie. Dodał, że „wszelkie walki, których dziś unikamy w Syrii, Libii, w regionie śródziemnomorskim i naszym, ogólnie, powrócą do nas z większa mocą jutra”.

Erdogan powiedział też, że planuje zorganizować szczyt ws. Idlib z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanlcerz Niemiec Angeli Merkel i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Dodał, że w piątkowej rozmowie z Putinem wyraźnie wyraził determinację Turcji ws. sytuacji w Syrii i Idlib.

Czytaj także: Turcy chcą negocjować z Rosją

Według strony tureckiej, w wyniku syryjskiej ofensywy już blisko milion mieszkańców prowincji Idlib uciekło przed walkami w stronę granicy z Turcją. Media tureckie podają też, że w tym miesiącu, w wyniku trzech ataków sił rządowych, zginęło już 15 tureckich żołnierzy.

W związku z groźbami ze strony Turcji, syryjska armia ostrzegła, że jej obrona przeciwlotnicza zestrzeli każdy samolot, jaki naruszy przestrzeń powietrzną Syrii. Wcześniej w sieci pojawiło się nagranie, mające przedstawiać tureckich żołnierzy i islamistycznych bojówkarzy próbujących zestrzelić rosyjski samolot wojskowy. Zdaniem części komentatorów, chciano wykorzystać do tego amerykański system przeciwlotniczy Stinger.

Kresy.pl/BBC.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply