W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, w marcu ceny towarów i usług wzrosły o 4,6 proc. – wynika z danych GUS. Szczególnie mocno podrożała żywność, szczególnie mięso oraz owoce , a także wywóz śmieci, prąd czy usługi lekarskie.
Jak poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny, w marcu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 4,6 proc.
Według szczegółowych danych, w ujęciu rocznym ceny usług wzrosły o 6,5 proc., a ceny towarów o 3,8 proc. Wzrost cen najbardziej dotyczy żywności, o 8,6 proc. W ramach tej kategorii szczególnie mocno podrożało mięso – o ponad 15 procent, a także pieczywo (o 8 proc.) czy ryż (o ponad 6 proc.). W podkategorii mięso najmocniej podrożała wieprzowina (o 27,1 proc.), wędliny (o 15,2 proc.) i mięso drobiowe (o 8,3 proc.). Ponadto, wyraźnie podrożało mleko, o 7 proc. Ceny owoców wzrosły o 19,3 proc., warzyw o 7,9 proc., a cukru o 6,8 proc.
Jedyną podkategorią żywności, której cena spadła w porównaniu z marcem ubiegłego roku, są „oleje i tłuszcze zwierzęce”. Przyczynił się do tego szczególnie spadek cen masła, które potaniało o 4,4 proc. Jednocześnie, stwierdzono spadek cen odzieży, o 2,6 procent.
Jednocześnie, wśród wszystkich podkategorii najbardziej, bo o blisko 53 proc., podrożał wywóz śmieci. O ponad 13 proc. wzrosły ceny energii elektrycznej, natomiast spadły ceny gazu (1,2 proc.) i opału (0,2 proc.).
Wśród usług, wyraźnie wzrosły usługi lekarskie (o 7,3 proc.) i stomatologiczne (5,9 proc.). Ogólnie, o 1,4 proc., potaniały usługi transportowe.
W stosunku do lutego br., ceny usług wzrosły o 0,3 proc., a towarów o 0,2 proc.
Jak podano, ten odczyt inflacji jest nieco wyższy od oczekiwań ekonomistów, którzy szacowali, że wzrośnie ona w ujęciu rocznym o 4,4 proc. Jednocześnie, wskaźnik inflacji za marzec br. jest nieco niższy niż w lutym, gdy w ujęciu rocznym wyniósł 4,7 proc.
Według serwisu 300gospodarka.pl, ekonomiści zwracają uwagę, że dane mogą zaskakiwać ze względu na anomalie związane ze zbieraniem cen. Zaznaczono, że w marcu część obiektów rozrywkowych czy sportowych już nie funkcjonowała, w związku z czym dane częściowo oparte są na szacunkach.
Wyraźny wzrost inflacji odnotowywany jest od grudnia 2019 roku. Wcześniej w ciągu ubiegłego roku odczyty miesięczne wskazywały wzrosty powyżej 2 procent. W grudniu było to już aż 3,4 proc. (o 0,8 pkt proc. więcej niż w miesiącu poprzednim), a od początku tego roku odczyty nie spadają poniżej 4,3 proc.
Przeczytaj: Polska w czołówce państw unijnych z najwyższą inflacją
Zobacz: Inflacja w Polsce przekroczyła 4 proc. Jest już wyższa niż na Ukrainie
Czytaj również: Złe wieści z NBP: inflacja będzie wyższa a wzrost PKB niższy, niż prognozowano
stat.gov.pl / 300gospodarka.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!