Od 24 lutego 358 tysięcy Ukraińców znalazło zatrudnienie w Polsce w uproszczonej procedurze – poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak poinformowało w środę ministerstwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, od 24 lutego 358 tysięcy Ukraińców znalazło zatrudnienie w Polsce w uproszczonej procedurze.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4341.49 PLN    (19.73%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Później minister Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła o 360 tysiącach. „podjęliśmy szereg działań, by włączyć ich w rynek pracy, uprościliśmy procedury. Na chwilę obecną mamy ponad 360 tys. osób, które od 24 lutego podjęły pracę w Polsce”.

Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie: mazowieckim (79 tys.), dolnośląskim (37,9 tys.), łódzkim (35,2 tys.) oraz wielkopolskim (33,3 tys.).

Zobacz też: Ukraiński parlament przyjął ustawę o statusie obywateli RP na Ukrainie

Przypomnijmy, publiczne wydatki na pomoc dla uchodźców z Ukrainy wyniosły w pierwszych miesiącach wojny około 15,9 mld zł, prywatne zaś – około 10 mld. „Szacowana wartość całkowitych rocznych wydatków władz publicznych przeznaczonych na pomoc uchodźcom wraz z kwotą prywatnych wydatków Polaków poniesionych na ten cel tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny to w sumie 25,4 mld zł” – podkreślił dyrektor PIE Piotr Arak, cytowany w środę przez PAP. Zwrócił uwagę, że odpowiada to 0,97 proc. polskiego PKB w 2021 r.

W raporcie PIE wskazano, że wydatki publiczne związane z zagwarantowaniem uchodźcom dostępu do świadczeń i pomocy społecznej, a także z opieką zdrowotną i edukacją wyniosły ok. 15,9 mld zł.

PIE wyliczył, że w pierwszych miesiącach w działaniach pomocowych uczestniczyło 70 proc. dorosłych osób. Połowa była zaangażowana w pomoc uchodźcom w sposób konsekwentny – zarówno na początku wojny, jak i w kolejnych tygodniach.

Najpopularniejsze formy wsparcia to pomoc rzeczowa oraz przekazy pieniężne. Badania wskazują, że 59 proc. badanych zaangażowało się w zakup potrzebnych artykułów, a 53 proc. wpłacało pieniądze na rzecz uchodźców. „Rzadziej stosowanymi formami wsparcia była pomoc w załatwianiu różnego rodzaju spraw na rzecz uchodźców (20 proc. badanych) i zaangażowanie w wolontariat (17 proc. badanych). Z kolei 7 proc. badanych deklarowało, że udostępniło uchodźcom własne mieszkanie” – podkreśla Agnieszka Wincewicz-Price z PIE.

Z prywatnych kieszeni Polacy przeznaczyli łącznie na pomoc uchodźcom 9-10 mld zł – wynika z badania.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz