Z najnowszego sondażu wynika, że Niemcy uważają, iż sankcje uderzają w ich kraj mocniej albo tak samo mocno jak w samą Rosję.

Większość Niemców wątpi w skuteczność zachodnich sankcji wobec Rosji – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Insa na zlecenie niemieckiej gazety Bild am Sonntag. 47 procent ankietowanych uważa, że sankcje bardziej szkodzą Niemcom niż Rosji. 36 procent jest zdania, że obie strony cierpią z powodu sankcji w równym stopniu. Tylko 12 procent oceniło, że Moskwa dotknięta jest w większym stopniu niż Niemcy – pisze Deutsche Welle w niedzielę.

74 procent ankietowanych uważa, że kraj czeka spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia. Dalszego wzrostu cen spodziewa się 83 proc. badanych.

83 procent respondentów obawia się, że prywatnym gospodarstwom domowym może zacząć brakować gazu. 63 procent uważa, że reglamentacja surowca dotknie zakłady przemysłowe.

Przypomnijmy, że opublikowane w czerwcu wyniki sondażu IBRIS dla Rzeczpospolitej wskazywały, że Polacy także nie bardzo wierzą w skuteczność sankcji wobec Rosji. 48,4 proc. respondentów oceniło, że czeka nas długotrwały konflikt, który będzie wyniszczający zarówno dla Ukrainy, jak i dla krajów Unii Europejskiej.

20,8 proc. respondentów wskazało, że wojna nie skończy się bez bardziej zdecydowanych działań ze strony sojuszników Ukrainy. 17,9 proc. badanych było zdania, że kraje UE dogadają się z Putinem i poświęcą Ukrainę dla swoich interesów, a 6,6 proc. odpowiedziało, że sankcje wobec Rosji zmuszą ten kraj do szybkiego zakończenia wojny. 5,9 proc. respondentów deklarowało, że nie wie, jaka będzie przyszłość tego konfliktu.

Zobacz także: Europoseł PiS: w Europie Zachodniej coraz częstsze głosy, że sankcje uderzają mocniej w kraje Zachodu, niż w Rosję

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply