Tradycyjny marsz Polaków znów przejdzie ulicami Wilna

Związek Polaków na Litwie zapowiedział, że z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą znów zorganizuje wielki pochód naszych rodaków ulicami Wilna.

Decyzję o zorganizowaniu w tym roku wielkiej manifestacji polskości Zarząd ZPL podjął na swoim posiedzeniu 29 stycznia. Jego członkowie uznali, że rok w którym obchodzone będzie stulecie uzyskania niepodległości przez Polskę i przez Litwę jest odpowiednim czasem na zorganizowanie marszu. Decyzję taką poparła Rada Naczelna czołowej organizacji Polaków na Litwie.

Jak powiedział portalowi L24.lt prezes ZPL Michał Mackiewicz, ze względu, że 2 maja – Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest na Litwie dniem roboczym, sam marsz odbędzie się w sobotę 5 maja. Na razie brak szczegółowego planu pochodu, wiadomo jednak, że zakończy się tradycyjnie pod Ostrą Bramą. „Organizatorzy pochodu apelują do polskich organizacji i instytucji, aby 5 maja nie organizowały innych imprez, a dołączyły do przemarszu ulicami Wilna” – pisze czołowy polski portal na Litwie.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony 2 maja. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku w uznaniu wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i pomocy udzielanej krajowi w najtrudniejszych momentach oraz za wierność i przywiązanie do polskości. Święto obchodzone jest od 2002 roku. Co kilka lat wielki pochód przez ulice Wilna organizuje z tej okazji Związek Polaków na Litwie. Ostatni taki marsz odbył się w 2016 roku pod hasłem Marszu Solidarności. Uczestniczył w nim jeden z redaktorów Kresy.pl, który przygotował dla naszego portalu obszerny fotoreportaż.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na Litwie żyje ponad 200 tys. naszych rodaków, stanowiących 6,58% ludności tego kraju. Polacy stanowią większość mieszkańców w rejonach wileńskim i solecznickim, a także w szeregu gmin sąsiadujących z nimi rejonów. Podział administracyjny został na Litwie przeprowadzony bez uwzględniania zasięgu zasiedlenia ludności polskiej i historycznego regionu Wileńszczyzny.

l24.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz