Oczywiście, nadal będziemy podnosili kwestie dotyczące polskiej mniejszości narodowej. Chcemy, by były przestrzegane standardy Rady Europy. Chcę jednak wyraźnie powiedzieć, że nie wspieramy partii mniejszości narodowej, wspieramy mniejszość narodową – powiedział w wywiadzie dla litewskiej agencji BNS szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W tym tygodniu wizytę na Litwie złożył szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski. Podczas tej wizyty udzielił wywiadu litewskiej agencji wiadomości BNS. Tłumaczenie na język polski zamieścił “Kurier Wileński”. Podczas rozmowy był pytany m.in. o kierunek, w którym podążają stosunki Polski i Litwy. Minister odwołał się wprost do polityki śp. Lecha Kaczyńskiego.

– Powracamy do czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdy siła polityczna, którą reprezentuję, opowiadała się za treścią w relacjach dwustronnych, za budowaniem zaufania, w oparciu o które można rozstrzygać inne kwestie – powiedział Szczerski. Zaznaczył, że „nie możemy stworzyć dobrych stosunków, jeżeli zaczniemy rozmowy od pytań problematycznych”. Podkreślał przede wszystkim współpracę Polski i Litwy w ramach NATO, w dziedzinie energetycznej, a także w ramach Trójmorza. Według Szczerskiego, właśnie to „wypełnia stosunki Litwy i Polski treścią”, a „wzmacnianie wzajemnego zaufania pozwoli na rozstrzyganie kwestii, które należy rozstrzygać”.

Przeczytaj: Prezydencki minister chce zacieśniać relacje z Litwą

 

Prezydencki minister podkreślił, że Polska będzie podnosić kwestie dotyczące Polaków na Litwie, ale zarazem zdecydowanie odciął się od reprezentującej ich partii, Akcji Wyborczej na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Przeczytaj: „Gazeta Polska” wzywa do wycofania poparcia Polski dla polskiej partii na Litwie

– Oczywiście, nadal będziemy podnosili kwestie dotyczące polskiej mniejszości narodowej. Chcemy, by były przestrzegane standardy Rady Europy. Chcę jednak wyraźnie powiedzieć, że nie wspieramy partii mniejszości narodowej, wspieramy mniejszość narodową. Jest to obowiązek państwa polskiego. Robimy to w Czechach, w Niemczech, będziemy to robić na Litwie. Jest to wsparcie przejrzyste i naturalne. Jednocześnie wspieramy mniejszość litewską w Polsce – powiedział Szczerski.

Przeczytaj: Polska nie może być zakładnikiem swojej mniejszości na Litwie – wicemarszałek Terlecki (PiS) [CAŁY WYWIAD]

Czytaj także: Czaputowicz: czasami polska mniejszość na Litwie jest bliższa Rosji

Zobacz: Waldemar Tomaszewski uznał, że niektórzy przedstawiciele władz w Warszawie prowadzą politykę przeciwko kresowym Polakom [+VIDEO]

W wywiadzie jednym z tematów rozmowy był też tzw. Fort Trump i większa obecność sił USA w Polsce. Szczerski mówił, że negocjacje w tej sprawie „idą do przodu”, choć przyznał, iż „nie jest łatwo przekonać wszystkich sojuszników odnośnie poparcia”. Zaznaczył, że Polska akcentuje, iż obecność sił lądowych USA w Polsce to wzmocnienie bezpieczeństwa całego regionu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Obecnie omawiamy sposoby i narzędzia do osiągnięcia tego celu. (…) Najwięcej uwagi poświęcamy jakości, nie ilości czy konkretnej miejscowości – powiedział Szczerski. Przyznał zarazem, że zmiany w kierownictwie Pentagonu i obecna sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych nie sprzyjają podjęciu decyzji przez Waszyngton i mogą odsunąć ją w czasie. Na początku marca Pentagon ma przedstawić w tej sprawie raport Kongresowi. – (…) zobaczymy, czy Pentagon nie poprosi o przedłużenie terminu.

Odnosząc się do możliwości, że stała baza wojsk USA w Polsce spowoduje przyspieszenie decyzji Rosji o wprowadzeniu wojsk na Białoruś, szef gabinetu prezydenta uważa, że „nie wprowadzamy niczego nowego”, a działania Polski i NATO od początku wojny na Ukrainie są „bezpośrednią konsekwentną odpowiedzią na agresywne działania Putina”. – My jedynie reagujemy – dodaje. Podkreślił, że prezydent Rosji ustala warunki bezpieczeństwa w regionie, osłabia bezpieczeństwo naszych państw, zaś „NATO jest sojuszem obronnym”, więc „inwestycje w obronność zbiorową nie mogą być uważane za prowokację”.

Odpowiadając na pytanie dotyczące spotkania wicepremiera i szefa MSW Włoch Matteo Salviniego z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim Szczerski mówił, że Polska wspiera polityczny plan działań włoskiego polityka odnośnie szacunku dla państwa narodowego czy akcentowani, że bezpieczeństwo Europy zależy od granic Europy. Dopytywany o inną ocenę działań Rosji przez Salviniego i polskie władze szef Gabinetu Prezydenta RP przyznał, że poglądy Włoch i Polski w tej sprawie różnią się, „dlatego musimy informować o tym”.

BNS / Kurierwilenski.lt / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Tylko następującą analogię wysuwam: Frans Timmermans wielokotnie podnosił kwestie dotyczące Polaków w Polsce,ale zdecydowanie odcinał się od reprezentującej ich pisiej partii:Prawa i Sprawiedliwość.

  • wilenski
   wilenski :

   @zefir Podobnie bywa, gdy niektórzy urzędnicy i politycy z Warszawy wspierają na Litwie osoby czy środowiska osłabiające kresową polskość, rozbijające polskie środowisko, a nawet wprost zachęcające do uleganiu lituanizacji. Trudno to pojąć, ale niestety tak jest.

 2. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Panie Szczerski. Po pierwsze primo: sami zainteresowani, czyli nasza Polonia i to w jakimkolwiek kraju jest zupełnie innego zdania, niż pan i pańscy kolesie z rządu. Po drugie primo: w Niemczech nie ma żadnej mniejszości polskiej, ponieważ mieszkający tam Polacy nie mają takiego statusu. Przez dekady nie potrafiliście skutecznie nawet tej sprawy załatwić. Więc niby jak pomagacie Polonii? Jak pomoagacie np. Polonii na Ukrainie? Wspierając upowców? Na pańskim miejscu spaliłbym się ze wstydu i spuścił zasłonę milczenia.