Rzecznik prezydenta o przejściu Szczerskiego do MSZ: Duda dał mu wolną rękę

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że Andrzej Duda dał szefowi swojego gabinetu, Krzysztofowi Szczerskiemu, wolną rękę w kwestii przejścia do MSZ, jako potencjalny nowy szef polskiej dyplomacji.

W tym tygodniu szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski przyznał, że przedstawiono propozycję objęcia przez niego funkcji ministra spraw zagranicznych. – Ta propozycja jest na stole – powiedział Szczerski.

W czwartek sprawę w Polsat News skomentował rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. Powiedział, że sprawa nie jest żadną tajemnicą, skoro Szczerski mówi o tym publicznie. – Jeśli dojdzie do takich zmian, czy taka zmiana nastąpi, to też jest decyzja ministra Szczerskiego – zaznaczył.

– Prezydent nie będzie blokował tej decyzji ministrowi Szczerskiemu – powiedział Łapiński. – Jeśli minister uzna, że chce współprowadzić polską politykę zagraniczną, już jako minister spraw zagranicznych, to tutaj pan prezydent daje mu wolną rękę – podkreślił. Dodał przy tym, że prezydent na pewno nie będzie w tym “przeszkadzać”. Zdaniem Łapińskiego, decyzja w tej sprawie mogłaby zapaść w przyszłym miesiącu, kiedy to według zapowiedzi ma nastąpić kolejny etap rekonstrukcji rządu.

– Jeśli prezydent i premier w rozmowach między sobą, w rozmowach ze mną uznają, że to jest zmiana, która przysłuży się sprawie publicznej, Polsce, to jestem gotowy jakiejś innej misji się podjąć – mówił wcześniej Szczerski. Zaznaczał, że jest to trudna decyzja, która „wymaga uwzględnienia całego kontekstu zarządzania państwem i roli, jaką miałbym pełnić przechodząc z gabinetu pana prezydenta do rządu”.

PRZECZYTAJ: Szczerski: „Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy”

Czytaj także: Szczerski: może się zdarzyć, że Europa wybierze Rosję, a Ukraina zostanie bez polskiej pomocy

W ramach zapowiadanej rekonstrukcji rządu, stanowisko szefa MSZ miałby stracić Witold Waszczykowski. Według szeregu wcześniejszych komentarzy, miałby on zostać zastąpiony przez kogoś związanego z ośrodkiem prezydenckim, w ramach porozumienia Duda-Kaczyński. W tym kontekście wskazywano właśnie na Szczerskiego. Spekulowano też, że w takim układzie możliwe jest także odwołanie szefa MON, Antoniego Macierewicza, który mógłby zostać wicemarszałkiem lub marszałkiem Sejmu.

PRZECZYTAJ: Nowy układ frakcji w PiS i aspiracje prezydenta – Rafał Ziemkiewicz dla Kresów.pl o rekonstrukcji rządu

Przypomnijmy, że miesiąc temu w jednym z wywiadów Krzysztof Szczerski opowiedział się za niewarunkowaniem stosunków z władzami Litwy od rezygnacji przez nie z dyskryminowania miejscowych Polaków. Podważał także reprezentatywny charakter Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply