Po spotkaniu z przedstawicielami Ukrainy prezydencki minister Krzysztof Szczerski deklarował poparcie Polski, „adwokata europejskiego wyboru Ukrainy”, dla pełnej integralności terytorialnej Ukrainy, bez której „nie ma gwarancji pokoju dla Europy”.

Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy Szczerski, ze strony ukraińskiej – doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

„Ukraina będzie obecna podczas szczytu NATO w Warszawie i chcemy, by ta obecność była istotna i by to posiedzenie rady miało istotne znaczenie dla gwarancji bezpieczeństwa i stabilności w tej części Europy” – powiedział podczas konferencji prasowej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który ze strony polskiej przewodniczył prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu.

„Bez przywrócenia prawa międzynarodowego na terytorium Ukrainy, czy pełnej terytorialnej integralności Ukrainy – mówimy tu nie tylko o Donbasie, wschodniej Ukrainie, ale także o Krymie – nie ma gwarancji pokoju dla Europy” – podkreślił Szczerski. Zwrócił również uwagę na współpracę z Ukrainą przy ochronie części zewnętrznej granicy UE w kontekście kryzysu migracyjnego. Jego zdaniem, współpracy pomiędzy Ukrainą a polską Strażą Graniczną i Fronteksem jest modelowa.

Szczerski zaznaczył również, że „Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy” i opowiada się za jak najszybszym objęciem jej reżimem bezwizowym. „Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi” – dodał.

Z kolei przedstawiciel strony ukraińskiej, Kostiantyn Jelisiejew podziękował polskim politykom za wspieranie niezależności i jedności terytorialnej Ukrainy. „Nasze spotkanie pokazało, że niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy” – powiedział.

W opublikowanym komunikacie nie znalazła się wzmianka nt. kwestii historycznych, które miały zostać poruszone w trakcie spotkania.

PAP / polskieradio.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
31 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaksar
  jaksar :

  otóż to:
  „W opublikowanym komunikacie nie znalazła się wzmianka nt. kwestii historycznych, które miały zostać poruszone w trakcie spotkania.”
  Przecież w obecnej sytuacji jest to najważniejszy punkt w stosunkach Polska-Ukraina a szczególnie w związku i incydentami wywołanymi przez IPN Ukrainy, nacjonalistów z UON-UPA, Prawego Sektora i skrajnie nacjonalistycznych grup na zachodniej Ukrainie. Również bolesne dla Polski i Polaków kwestie gloryfikacji UPA i Banderowców przez Prez. Poroszenko i Parlament Ukrainy powinny być jasno wyłożone a nie jakieś memlanie o tym co będzie czy o tym na co Polska nie ma wpływu.
  Również niestety są kwestie do poruszenia zbrodni popełnionej przez NSZ na Ukraińcach nad czym powinno pochylić się IPN Polskie które jak narazie bez zastanowienia się nad tym kim byli „bojownicy” po 1945 roku dla gloryfikacji pojedynczych faktycznych Bohaterów uznaje jak po bandzie każdego kto wówczas z bronią w ręku dokonywał aktów napaści czy terroru w opozycji9 do nowych komunistycznych władz, jako „żołnierzy wyklętych”. Tak nie można, tak się nie buduje dobrych stosunków pomiędzy obydwoma Narodami, tak jedynie się podkręca skrajnie nacjonalistyczną śrubę i tworzy w Narodach wzajemną niechęć i uprzedzenia.

 2. jaksar
  jaksar :

  Ukraina wybrała inną drogę aniżeli tą jaką jej umożliwiała współpraca z Polską a mianowicie „Foremat Normandzki” bez Polski. Z jednej strony rozumię to, cyrki jakie wyprawiał Sikorski i szkody jakie nam swoimi idiotycznymi wypowiedziami wyrządził napawają odrazą i świadczą o psychiocznej chorobie tego człowieka, ale z drugiej strony jesteśmy najbliższym sąsiadem i tylko z Polską jako partnerem może Ukraina coś zyskać. Co prawda, Polska nie ma tak silnej gospodarki jak niemcy by dać Ukraińcom to czego oni oczekują jednakże kredyty, trzeba będzie kiedyś spłacać, nie będzie z czego niemcy jak u Chorwatów przyjdą i wezmą sobie to co służy ich interesowi. Ukraina potrzebuje inwestycji i partnerstwa z krajem z nią sąsiadującym z którym wspólnie mogła by zbudować strategiczne bezpieczerństwo dla gospodarki i niepodległości obu stron i europy.
  Najpierw trzeba jednak wziąść pod uwagę wspólne wartości, odczucia na podłożu historycznym i znaleźć wspólny mianownik po to by wybaczyć krzywdy ale przede wszystkim prosić o wybaczenie.

  • pro_patria
   pro_patria :

   Po stwierdzeniu: „(…) z drugiej strony jesteśmy najbliższym sąsiadem i tylko z Polską jako partnerem może Ukraina coś zyskać. (…)” tylko upewniłeś mnie, że jesteś upaińcem pasożytującym w mojej Ojczyźnie. Zrozum banderowcu w Polsce NIKOGO NIE OBCHODZI wasze podejście do NSZ i Żołnierzy Wyklętych. To Nasi bohaterowie, ZAWSZE SĄ W NASZYCH SERCACH I UMYSŁACH, CZEŚCI IM I CHWAŁA !!! NIKOGO NIE INTERESUJE wasze bezpieczeństwo, stan upadłej gospodarki (jeżeli w przypadku banderstanu takie określenie istnieje), wasze roszczenia, które nazywasz przez pomyłkę oczekiwaniami, czy wasz zysk (jak dotąd przez haniebne działania kolejnych tzw. elit władzy tylko wy czerpiecie korzyści, Polska nie ma ŻADNYCH zysków). Nas, POLAKÓW, PRAWDZIWYCH PATRIOTÓW I SYNÓW RZECZPOSPOLITEJ INTERESUJE JEDYNIE POLSKA RACJA STANU I INTERES NASZEGO WSPANIAŁEGO NARODU !!! Nadejdzie Nasz czas, przywrócimy Naszej Ojczyźnie godność, honor, należną jej pozycję i status na arenie międzynarodowej. Czas hańby i upokorzenia odbijemy sobie z nawiązką, w waszym przypadku też z ogromnymi odsetkami.

   • jaksar
    jaksar :

    ależ Ty jesteś ciemnym ćwokiem, żejyme w XXI a nie w XV wieku baranie….
    Nigdy nie postawię w jednym szeregu Inki z bandytą „Burym” dla mnie bohaterami są Ci którzy walczyli przeciwko komunistycznej okupacji a nie przeciwko cywilom bez względu na to czy ofiarami byli Ukraińcy czy Polacy. Dotyczy to bandytów z orzełkiem na czapce jak i banderowców czy UON-UPA ze złotym trójzębem na naszywce. Ty masz synku naprawdę w tej głowie pomieszane dlatego dyskusja z Tobą nie ma sensu, pod pretekstem patriotyzmu drzemie w tobie skrajny faszyzm i jad nienawiści do wszystkiego co się Tobie nie podoba. Przypuszczam, że często maszerujesz w szeregach ONR-NOP a z takimi nie da się dyskutować, Twoje miejsce to u psyciatry !

 3. voytec
  voytec :

  „…Ukrainy, bez której „nie ma gwarancji pokoju dla Europy”.
  Jakiś idiota wymyślił kretyńskie hasło a następny idiota (tzn. Szczerski) je powtarza.
  Polityk jak z koziej d… trąba!
  Ukraina ma nas gdzieś, teraz i w przyszłości.
  Kasę wezmą i owszem ale zrobią co zechcą (np. zmiany w projekcie jedwabnego szlaku) i gówno z tej szczerskiej i waszczykowskiej polityki będzie
  Ukraina nie jest partnerem dla Polski a przynajmniej nie teraz!

  • jaksar
   jaksar :

   zgadzam się z tym, z drugiej strony trzeba powiedzieć, że również i nasze pojebane władze nie są w stanie myśleć. Był czas kiedy mogliśmy do Polski ściągnąć Antoboiva , Motor Sicz i kilka innych dobrych firm, związać je tak z naszym przemysłem, że byśmy na tym mieli niezłe dochody to zamiast tego, słuchają się decydenci Berlina by nie drażnić Putina i odrzucają współpracę w zakresie budowy przemysłu zbrojeniowego Poslki. Mamy świetnie wszkolone kadry inżynierów Lotnictwa, Elektroników, zabierją ich nam niemcy, francja anglia i USA bo w Polsce nie ma dla nich ani pracy ani możliwości rozwoju. Antonov-Polska czy Motor Sicz które chciały w Polsce budować zakłady produkcyjne byłyby szansą dla Polskiego przemysłu zbrojeniowego ale i cywilnego, np. maszynowego…
   Najbardziej mnie zaskakuje brak zainteresowania Polski współudziałem z Ukraińskim producentem siłowni dla okrętów. Rosjanie właśnie zwodowali kolejny niszczyciel bez silników okrętowych ponieważ Ukraina im takich już nie dostarcza a sami zapomniej stworzyć własne zakłady tego typu. Dalej, Rakiety nośne, Ukraińcy w tym są bardzo dobrzy, produkowali je dla projektów kosmicznych Rosjan…
   Niestety, ciągle ulegamy naszej Polskiej fobi a jak to mówi stare Polskie przysłowie, że „Mądry Polak po szkodzie” budzimy się na ogół z ręką w nocniku i szukamy winnych poza własnym domem !

 4. scorpio
  scorpio :

  Jestem szczesliwy ze nie musze sie wstydzic za pro banderowska polityke nowegp polskiego rzadu. Bralem pod uwage ubieganie sie o polskie obywatelstwo z ktorego zrezygnowalem na poczatku lat 80-tych poprzedniego wieku i przyjazd do Polski na stale po przejsciu na emeryture. Ale to co widze co sie dzieje w Polsce i kto Polska rzadzi przez ostatnie 25 lat to zrezygnowalem z tego zamiaru. Wybralem Wegry na moje osiedlenie sie i na drugi rok wyjezdzam tam na stale z Kanady. Wegry w porownaniu do Polski dbaja o swoje wlasne narodowe interesy i nie popieraja pro banderowskich wladz na UPAdlinie. Jesli to Wegrzy by stracili 200,000 niewinnych cywili z rak banderowskich mordercow to jestem pewny ze juz dawno ich parlament odlosilby ustawe o ludobojstwie. Wegrzy nie rozmawiali by z zadna pro banderowska Upadlina dopoki nie wykorzenili by wszelkie przejawy glorifikacji UPA, OUN i SS Galizien.

  • pro_patria
   pro_patria :

   Tragiczne, ale prawdziwe. Nisko upadly pseudo-elity Naszego kraju Kolego. Dlatego też wszyscy na forum rozpaczają, miotają się w bólu wściekłości na kolejne pomyłk zdrajców, mydłków i nieudaczników. NIKT, ABSOLUTNIE NIKT szanujący swój Naród i godność kraju nie postępowałby jak rządzące Nami od lat szumowiny… Żenada…

   • mp
    mp :

    O czym ty mówisz – jakie nieudaczniki?ZOBACZ skład tzw.polskiej delegacji na (QRWA rzygnę chyba sobie)wyjazdowe posiedzenie KNESETU w Krakowie.Przecież tam na zdjęciach szczerski żydowski pachoł bryluje jak w swoim przedpokoju.Grubego spasionego dupska Waszczykowskiego nie ma na tych zdjęciach,BO JEST POD STOŁEM i obrus go zasłania…

 5. jaksar
  jaksar :

  przypuszczam, że Ukraina nie będzie miała innego wyjścia i wróci pod Rosyjską kontrolę, nas zaleje kilkaset tysięcy (jak nie więcej ) Ukraińskich emigrantów a Niemcy, Czesi i Słowacy zamkną granicę by nielegalni immigranci z Ukrainy nie sforsowli Odry. Marzenie Niemiec o wznowieniu współpracy gospodarczej z Rosją się ziści tylko Polacy jak zwykle dostaną po jajach i będą musieli borykać się z antyukraińskimi wybrykami nacjonalistów Polskich. Rząd z tym nie da sobie rady bo nie ma jak niemcy dość kasy by wyłożyć kilka miliardów na dyslokację i integrację immigrantów a przy tym by społeczeństwo szczególnie nie odczuwało ciężaru spowodowanego immigracją ze wschodu. UE da nam symboilicznie parę groszy ale w rewanżu za odmowę przyjęcia przez Polskę muzułmanów, będzie blokowała przez niektóre kraje zachodu wnioski o podział uciekinierów ukraińckich pomiędzy państwa UE mi zwiększenie pomocy finansowej. Grupa Wyszehradzka też się od nas odwróci bo nie stać i jej na przyjęcie uciekinierów i tak popadnie nasz kraj w haos i bałagan.

 6. cherrish
  cherrish :

  Dlaczego nasz MSZ nie protestuje przeciwko takim tezom? „Nasze spotkanie pokazało, że niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy” . Czuję się co najmniej okropnie czytając takie wypowiedzi prostackie i chamskie wypowiedzi. Gwarancją niezależnej Polski są Polacy a nie jakiś smieszny kraik bez nazwy.

 7. baciar
  baciar :

  Jaskar zgodze sie z tobą że upadlina wróci na łono ROSJI i że problemy z banderowcami bedziemy miec w POLSCE dla tego też nie powinniśmy ingerować ani zabiegać o sprawy tego tworu lenina stalina i chruszczowa oraz carów choć kolejnośc może nie taka ale chiodzi o fakt juz nas zalewają a to dopiero początek problem jest w tym że nasi politycy nie zauważają bądż nie chca zauważyc problemu banderyzmu jaki sie rozlal po tym regionie i zamiast dbać o nasze interesy na siłę wsadzaja nam tego tryjzuba i szerzą propagande