Zdaniem ukraińskiego demografa, Ołeksandra Hładuna, eksperci na razie nie widzą sposobów na zatrzymanie procesu starzenia się i wymierania ludności Ukrainy.

Dr Ołeksandr Hładun, ekonomista i demograf z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy uważa, że Ukraina stoi w obliczu poważnych problemów demograficznych.

„Ukraińskie społeczeństwo szybko się starzeje, bo mamy wyższą umieralność i niższy wskaźnik urodzeń niż Europa. Przez spadającą liczbę urodzeń rośnie udział osób starszych” – powiedział Hładun.

Badacz uważa, że na spadek liczby ludności na Ukrainie wpływa też pandemia koronawirusa, przy czym ostateczne wnioski będzie można przedstawić dopiero po jej zakończeniu. Zaznaczał jednak, że Ukrainę czeka w ciągu tego stulecia czeka poważny kryzys demograficzny.

„Według naszych prognoz, do końca XXI wieku ludność Ukrainy zmniejszy się do 22 mln. I jak na razie nie widzimy sposobów na zatrzymanie tego procesu” – twierdził demograf.

Zwrócił przy tym uwagę, że problem starzenia się społeczeństwa dotyka obecnie wielu krajów Europy. Zaznaczył zarazem, że na tle całej Europy Ukraina nie jest wcale aż tak „starym” krajem.

„Przykładowo, osób w wieku powyżej 60 lat mamy w przybliżeniu 23 procent. A w Portugalii te 23 proc. to osoby w wieku 65 lat i starsze” – dodał.

Inny ukraiński badacz, Ołeksandr Koliada, genetyk i badacz procesów starzenia się uważa, że władze Ukrainy powinny brać przykład z Japonii i Szwajcarii w kwestii w wydłużania długości życia społeczeństwa.

W lutym br. agencja Unian powołując się na dane Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy podała, że w 2020 roku liczba mieszkańców tego kraju zmniejszyła się o 314,1 tys. Według stanu na dzień 1 stycznia 2021 roku, na Ukrainie żyło 41 588 000 osób. Coraz więcej ludzi umiera, a rodzi się coraz mniej dzieci. Na 100 zgonów przypadało tylko 48 urodzeń. W ciągu 2020 roku zarejestrowano łącznie 293 457 urodzeń, czyli o około 15 tys. mniej, niż w roku poprzednim (308,8 tys.). Naturalny ubytek ludności wyniósł 323 378, podczas gdy w 2019 roku było to znacznie mniej: 272 297.

Przeczytaj: W styczniu i lutym br. na Ukrainie zmarło 65 tys. więcej ludzi niż się urodziło

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy informowała, w ciągu 9 miesięcy 2020 roku liczba ludności na Ukrainie zmniejszyła się o blisko 200 tys. ludzi. Według stanu na 1 października 2020 roku, na Ukrainie żyło 41,703 mln ludzi, czyli o 199,1 tys. mniej niż na początku roku. Od stycznia do września br., na Ukrainie urodziło się ponad 220,6 tys. dzieci, a zmarło ponad 233,2 tys. osób. W tym czasie zanotowano naturalny ubytek ludności na poziomie 206 tys. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 203,3 tys.

Ukraina w ostatnich latach odnotowuje corocznie wyraźny ubytek ludności. Jak pisaliśmy, tego spadku liczby ludności na Ukrainie nie należy wiązać tylko z masową emigracją zarobkową Ukraińców, gdyż bardzo niekorzystny jest bilans między urodzeniami i zgonami. Bardzo źle przedstawia się też kwestia przyrostu naturalnego, a faktycznie ubytku naturalnego. Od 2015 roku liczba ludności Ukrainy spadła o 1,2 mln.

Rok temu pisaliśmy, że przeprowadzony na Ukrainie elektroniczny spis ludności ujawnił znaczny spadek ludności tego kraju. Na dzień 1 grudnia 2019 żyło tam szacunkowo niespełna 37,3 mln osób, nie licząc Krymu i części Donbasu. To o 4,5 mln ludzi mniej, niż oficjalnie szacowano jeszcze miesiąc temu i o 10 mln mniej, niż w 2001 roku. Zdaniem przedstawicieli rządu, głównymi przyczynami spadku liczby ludności są migracja, a także negatywny trend demograficzny.

Wyraźne problemy demograficzne Ukrainy są jednak w znacznym stopniu związane z wielką falą emigracyjną po 2013 roku. Informowaliśmy, że niektóre szacunki ukraińskich ekspertów mówią o ponad 8 mln Ukraińców zaangażowanych w migrację zarobkową. Eksperci uważają, że planowany na przyszły rok spis ludności na Ukrainie może być dla rządzących niemiłą niespodzianką. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że do 2050 roku zaludnienie Ukrainy wraz z Krymem zmniejszy się do nieco ponad 32 mln. Pisaliśmy też, że jak wynika z sondażu agencji Rating, ponad połowa Ukraińców uważa, że największym zagrożeniem dla Ukrainy są masowe wyjazdy jej mieszkańców za granicę.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi z kolei, że w ciągu najbliższych 10 lat Ukraina straci około 15 proc. swojej siły roboczej, a do 2050 prawie jedną trzecią. W celu zrekompensowania strat Ukraińcom proponuje się m.in. podwyższenie wieku emerytalnego i aktywizację zawodową osób starszych, a nawet w średnim wieku.

Czytaj także: Ukraińskie media: z Ukrainy za pracą mogło wyjechać nawet 10 mln osób

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply