Na Politechnice Świętokrzyskiej zorganizowano w piątek Targi Pracy dla Cudzoziemców – głównie Ukraińców. Zaprezentowano około 300 ofert pracy.

W piątek na Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się międzynarodowa konferencja i targi pracy realizowane w ramach projektu pn. „Świętokrzyskie na rzecz integracji i aktywizacji zawodowej cudzoziemców”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach oraz Stowarzyszeniem Integracja Europa – Wschód. TVP 3 Kielce przypomina, że od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą pracę w regionie podjęło 10 tysięcy Ukraińców.

Podczas piątkowych targów zaprezentowano około 300 ofert pracy. TVP 3 Kielce pisze o “tłumach chętnych”.

W piątek na Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się także międzynarodowa konferencja dotycząca omawianej kwestii.

“Tematyka niezwykle istotna, Polska otwierająca się na społeczności innych krajów. Polska jako miejsce docelowe dla aktywności zawodowej, naukowej” – oświadczył senator Krzysztof Słoń (PiS), który brał udział w konferencji.

Przeczytaj: Kielce: Darmowe kursy języka ukraińskiego we współpracy z wojewodą

W konferencji oraz targach wzięła także udział wicemarszałek Renata Janik (Porozumienie).

Podczas konferencji poruszono m.in. kwestie związane z obecnością cudzoziemców na świętokrzyskim rynku pracy. Omówiono też zasady zatrudniania cudzoziemców i przysługujące im świadczenia socjalne, a także procedury związane z założeniem własnej firmy w Polsce.

Jak poinformował w środę portal Censor.Net, 38 proc. Ukraińców, którzy opuścili kraj z powodu wojny, planuje pozostać w Polsce i nie wracać na Ukrainę. Kolejne 7 proc. Ukraińców planuje przenieść się z Polski do innego kraju i tam osiedlić.

W listopadzie zwracaliśmy uwagę, że Polska Agencja Prasowa podała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. „Władze powinny pamiętać o prawdopodobnym przekształceniu struktury etnicznej kraju na mniej jednorodną” – napisano w raporcie.

Zobacz też: Sondaż. Większość badanych ocenia, że Ukraińcy w Polsce są traktowani lepiej niż Polacy

kielce.tvp.pl / swietokrzyskie.cozadzien.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply