Białoruś komentuje stan wyjątkowy w Polsce

Białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej skomentował wprowadzenie przez Polskę stanu wyjątkowego na białoruskiej granicy w rozmowie z dziennikarzami 2 września, poinformowała państwowa białoruska agencja Biełta.

Jak poinformowała państwowa białoruska agencja prasowa Biełta, białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej skomentował wprowadzenie przez Polskę stanu wyjątkowego na białoruskiej granicy w rozmowie z dziennikarzami 2 września

„Nic nie wprowadzono, gdy w przeszłości zdarzały się powodzie lub gdy pandemia ogarnęła całą Polskę. Ale gdy tylko 32 uchodźców pojawiło się w pobliżu granicy, Polska wprowadziła stan wyjątkowy. Uchodźcy prawdopodobnie stanowią ogromne zagrożenie dla Polski” – ironizował białoruski minister spraw zagranicznych.

Jak informowaliśmy, Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że 2 września 2021 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Decyzja została podjęta na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3. ustawy o stanie wyjątkowym, na wniosek Rady Ministrów.

Decyzja została podjęta w związku “ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi”.

Wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

1. Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r.

2. Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi.

3. Obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej.

4. Zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach.

5. Zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów.

6. Ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia.

7. Ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Warto przypomnieć, że w mediach społecznościowych litewskiej Straży Granicznej opublikowano nagranie, na którym widać  jak białoruskie służby wyposażone w metalowe tarcze napierają na migrantów, by zmusić ich do przekroczenia granicy z Unią Europejską. Według strony białoruskiej podczas akcji nie użyto przemocy.

“Niedawno białoruscy funkcjonariusze w pełnym rynsztunku bojowym brutalnie przepchnęli grupę 13 nielegalnych migrantów” – podała w czwartek na Facebooku Państwowa Straż Graniczna Litwy. Na dowód opublikowano nagranie.

“Migranci, którzy przebywali kilka dni między dwoma krajami, odmówili wyjazdu na Litwę, chcieli wrócić na Białoruś i wrócić do domu” – podano w komunikacie litewskiej Straży Granicznej. “Ta grupa migrantów trafiła ostatecznie na Białoruś i miejmy nadzieję, że wkrótce wróci do domu” – dodano.

Białoruska Straż Graniczna z kolei na swojej stronie internetowej poinformowała, że incydent miał miejsce w zeszłym tygodniu. “Litewskie siły bezpieczeństwa przywiozły na granicę kolejną grupę uchodźców i próbowały zmusić ją do przekroczenia białoruskiej granicy” – podali Białorusini.

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply