Jak poinformowała w czwartek waszyngtońska agencja Pew Research Center (PRC), wśród obywateli państw rośnie niezadowolenie z demokracji. Dotyczy to w głównej mierze Europy.

Z ankiety przeprowadzonej przez PRC wynika, że wśród obywateli państw europejskich bardzo rozpowszechnione jest twierdzenie sugerujące, że “polityczne elity” działają w oderwaniu od obywateli.

W ankiecie brało udział 38.426 osób z 34 krajów w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Średnio ponad 50 proc. społeczeństwa jest niezadowolona z demokracji w swoim kraju. Ponad 40 proc. ma o niej dobre zdanie. Największe niezadowolenie zostało odnotowane wśród mieszkańców Grecji, Bułgarii i Nigerii – szczególnie w grupach z niskimi dochodami.

Zobacz także: Czym jest demokracja?

Jak informuje portal Deutsche Welle jedynie 48 proc. ankietowanych Niemców jest zdania, że państwo dba o dobro wszystkich ludzi. Dla porównania w 2002 uważało tak 86 proc. Aktualnie we Włoszech zdanie to podziela 30 proc., w Polsce 56 proc., w USA 46 proc., w Turcji 66 proc., w RPA 63 proc.

Jeżeli chodzi o pomoc państwową dla obywateli, największe zaufanie wyrazili mieszkańcy Słowacji (88 proc.), Filipin (83 proc.), Czech (79 proc.) i Węgier (74 proc.).

Jednym z przejawów niezadowolenia z funkcjonowania demokracji jest fakt, iż obywatele postrzegają elity polityczne jako pozbawione kontaktu z ludźmi. W krajach, w których przeprowadzane było badanie średnio 64 proc. ludności nie zgadza się ze stwierdzeniem „Większość wybranych urzędników interesuje się tym, co myślą ludzie tacy jak ja”. W przypadku Europy średnia ta jest wyższa – 69 proc.

W przypadku pytania o to, czy sposób prowadzenia państwa jest korzystny dla wszystkich ludzi, dochodzi do widocznej polaryzacji. Około 49 proc. wyraża opinię sugerującą, że “tak”, przeciwnego zaś zdania jest 50 proc. W tym przypadku istnieją duże różnice pomiędzy krajami. Na przykład prawie 90 proc.  Słowaków uważa, że ​​państwo jest rządzone z korzyścią dla wszystkich. Podobnego zdania w Grecji jest jedynie 19 proc. obywateli.

Zobacz także: Demokracja oddolna nie jest prezentem dla obywateli od rządzących

Jak informuje PRC, ogólnie rzecz biorąc, odsetek opinii publicznej uznającej, że państwo jest kierowane z korzyścią dla każdego obywatela, zmniejszył się w większości krajów od czasu, gdy agencja zadała to pytanie w 2002 roku. Jedynie trzy narody odnotowały w tym zakresie wzrost. Są to Japończycy, Czesi oraz Słowacy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informuje agencja, mimo niezadowolenia ze sposobu funkcjonowania demokracji, które widać w przypadku obywateli wielu państw, większość ankietowanych uważa jednak, że demokratyczne zasady takie jak: wolność słowa, wolność wyznania, praworządność, powinny odgrywać w państwie istotną rolę.

www.pewresearch.org / dw.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply