Jak poinformowała w czwartek waszyngtońska agencja Pew Research Center (PRC), wśród obywateli państw rośnie niezadowolenie z demokracji. Dotyczy to w głównej mierze Europy.

Z ankiety przeprowadzonej przez PRC wynika, że wśród obywateli państw europejskich bardzo rozpowszechnione jest twierdzenie sugerujące, że „polityczne elity” działają w oderwaniu od obywateli.

W ankiecie brało udział 38.426 osób z 34 krajów w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Średnio ponad 50 proc. społeczeństwa jest niezadowolona z demokracji w swoim kraju. Ponad 40 proc. ma o niej dobre zdanie. Największe niezadowolenie zostało odnotowane wśród mieszkańców Grecji, Bułgarii i Nigerii – szczególnie w grupach z niskimi dochodami.

Zobacz także: Czym jest demokracja?

Jak informuje portal Deutsche Welle jedynie 48 proc. ankietowanych Niemców jest zdania, że państwo dba o dobro wszystkich ludzi. Dla porównania w 2002 uważało tak 86 proc. Aktualnie we Włoszech zdanie to podziela 30 proc., w Polsce 56 proc., w USA 46 proc., w Turcji 66 proc., w RPA 63 proc.

Jeżeli chodzi o pomoc państwową dla obywateli, największe zaufanie wyrazili mieszkańcy Słowacji (88 proc.), Filipin (83 proc.), Czech (79 proc.) i Węgier (74 proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednym z przejawów niezadowolenia z funkcjonowania demokracji jest fakt, iż obywatele postrzegają elity polityczne jako pozbawione kontaktu z ludźmi. W krajach, w których przeprowadzane było badanie średnio 64 proc. ludności nie zgadza się ze stwierdzeniem „Większość wybranych urzędników interesuje się tym, co myślą ludzie tacy jak ja”. W przypadku Europy średnia ta jest wyższa – 69 proc.

W przypadku pytania o to, czy sposób prowadzenia państwa jest korzystny dla wszystkich ludzi, dochodzi do widocznej polaryzacji. Około 49 proc. wyraża opinię sugerującą, że „tak”, przeciwnego zaś zdania jest 50 proc. W tym przypadku istnieją duże różnice pomiędzy krajami. Na przykład prawie 90 proc.  Słowaków uważa, że ​​państwo jest rządzone z korzyścią dla wszystkich. Podobnego zdania w Grecji jest jedynie 19 proc. obywateli.

Zobacz także: Demokracja oddolna nie jest prezentem dla obywateli od rządzących

Jak informuje PRC, ogólnie rzecz biorąc, odsetek opinii publicznej uznającej, że państwo jest kierowane z korzyścią dla każdego obywatela, zmniejszył się w większości krajów od czasu, gdy agencja zadała to pytanie w 2002 roku. Jedynie trzy narody odnotowały w tym zakresie wzrost. Są to Japończycy, Czesi oraz Słowacy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje agencja, mimo niezadowolenia ze sposobu funkcjonowania demokracji, które widać w przypadku obywateli wielu państw, większość ankietowanych uważa jednak, że demokratyczne zasady takie jak: wolność słowa, wolność wyznania, praworządność, powinny odgrywać w państwie istotną rolę.

www.pewresearch.org / dw.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz