Hołownia i Kosiniak-Kamysz głównymi rywalami Dudy w przypadku II tury [SONDAŻ]

Urzędujący prezydent Andrzej Duda co prawda wygrałby pierwszą, jak i drugą turę wyborów prezydenckich, ale w II turze najwięcej kłopotów sprawiliby mu Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz – wynika z sondażu dla „SE”.

Według nowego sondażu Pollster dla „Super Expressu”, gdyby wybory prezydenckie odbywały się obecnie, pierwszą turę wygrałby urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale dość sporo zabrakłoby mu do ponad 50 proc. głosów, dających natychmiastową reelekcję. Na prezydenta Dudę chce obecnie głosować 42,44 proc. badanych.

Drugie miejsce w sondażu zajmuje kandydatka Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska, która ma ponad 20 pkt. proc. straty do Dudy. Mogłaby liczyć na 22,14 proc. głosów. Trzecie miejsce należałoby do lidera PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza (11,71 proc. głosów).

 

Dalsze miejsca w sondażu zajęli: kandydat Lewicy, radykalnie lewicowo-liberalny europoseł Robert Biedroń (9,45 proc.), były prezenter TVN związany ze środowiskiem liberalnych katolikó4,92 pw Szymon Hołownia (9,34 proc.) oraz kandydat Konfederacji, poseł Krzysztof Bosak (4,92 proc.).

W przypadku II tury, według badania sondażowego Duda pokonałby każdego ze swoich kontrkandydatów, przy czym najtrudniej byłoby mu z Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Gdyby obaj spotkali się w II turze, Duda wygrałby z Hołownią stosunkiem głosów 51,99 proc. do 48,01 proc., natomiast z lidera PSL mógłby pokonać z minimalnie lepszym wynikiem (52 do 48 proc.).

Pozostali, ewentualni rywale prezydenta w II turze wypadają słabiej. Kidawa-Błońska otrzymałaby nieco ponad 46 proc. poparcia, Biedroń 44 proc., a Bosak – tylko 34 proc.

Komentując te wyniki dla „SE” politolog, prof. Rafał Chwedoruk powiedział, że wynik Dudy i dobre notowania Hołowni w drugiej turze nie są dla niego zaskoczeniem. Zaznaczył, że były prezenter TVN jest wielu wyborcom nieznany, a „przy tym niewyrazisty i przez to nie wywołuje negatywnych emocji”. Na jego korzyść ma też działać to, że stara się nie angażować w bieżące spory polityczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sondaż dla „Super Expressu” przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 24-26 lutego na próbie 1097 dorosłych Polaków.

Jak pisaliśmy, według sondażu United Survey przeprowadzonego 22 lutego dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” Andrzej Duda może przegrać druga turę wyborów prezydenckich, ale nie z Małgorzatą Kidawą Błońską, lecz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Czytaj także: Wybory prezydenckie: Duda z Kidawą-Błońską łeb w łeb w II turze [SONDAŻ]

„Super Express” / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz