Partia Socjalistów Republiki Mołdawii zdecydowanie dominuje w ostatnim sondażu poparcia społecznego, a nie jest jedyną prorosyjską partią w nim odnotowaną.

Wyniki najnowszego badania sympatii politycznych w Mołdawii opublikowała strona Europe Elects. Wynika z niego, że Parta Socjalistów (PSRM) zaczyna dominować na scenie politycznej niewielkiego kraju stojącego w geopolitycznym rozkroku między Rosją, a zachodnimi strukturami integracyjnymi, co wynikało dotychczas ze względnej równowagi między zwolennikami obu orientacji.  Tymczasem w nowym sondażu iData PSRM uzyskało poparcie aż 48 proc. respondentów. To o 17 punktów procentowych więcej niż w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Z tej partii wywodzi się obecny prezydent Mołdawii Igor Dodon.

Na drugim miejscu znalazła się w sondażu znalazła się prozachodnia, liberalna Partia “Działanie i Solidarność” (PAS), która odnotowała poparcie na poziomie 23 proc. W zeszłym roku, w ramach koalicji wyborczej z Platformą “Godność i Prawda”(PPDA), PAS dostała w wyborach prawie 27 proc. głosów. W najnowszym sondażu jej dawny koalicjant uzyskał 7 proc. co wskazuje na porównywalny z wyborczym potencjał partii prozachodnich.

Największą utratę poparcia odnotowała Partia Demokratyczna Mołdawii (PDM), do zeszłego roku rządząca krajem jako narzędzie zbiegłego już czołowego oligarchy Vlada Płahotniuka. 8 proc. poparcia dla PDM to spadek aż 16 punktów procentowych w stosunku do
wyniku wyborczego. Rośnie poparcie także dla Naszej Partii na czele której stoi Renato Usatii, biznesmen wiele lat dorabiający się w Rosji na produkcji wyposażenia dla kolei. Usatii także prezentuje zdecydowanie prorosyjskie poglądy sprzeciwiając się dołączeniu Mołdawii do Unii Europejskiej.

4 proc. poparcia odnotowała w sondażu Republikański Ruch Społeczno-Polityczny “Równość” (SOR) również wybierający opcję wschodnią (wynik wyborczy 8 proc.). 3 proc. respondentów chciało głosować na niegdyś rządzącą krajem Partię Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM), która obecnie pozostaje pozostaje siłą pozaparlamentarną ponieważ w zeszłorocznych wyborach na jej listę krajową zagłosowało tylko niecałe 4 proc. wyborców, a żaden z jej kandydatów nie uzyskał mandatu w okręgu jednomandatowym.

Wzrost poparcia dla Partii Socjalistów może wynikać z niedawnego uzyskania przez tworzony przez nią rząd rosyjskiego kredytu na sumę 200 mln euro.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24 kwietnia – 4 maja na próbie 931 obywateli.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply