Partia Socjalistów Republiki Mołdawii zdecydowanie dominuje w ostatnim sondażu poparcia społecznego, a nie jest jedyną prorosyjską partią w nim odnotowaną.

Wyniki najnowszego badania sympatii politycznych w Mołdawii opublikowała strona Europe Elects. Wynika z niego, że Parta Socjalistów (PSRM) zaczyna dominować na scenie politycznej niewielkiego kraju stojącego w geopolitycznym rozkroku między Rosją, a zachodnimi strukturami integracyjnymi, co wynikało dotychczas ze względnej równowagi między zwolennikami obu orientacji.  Tymczasem w nowym sondażu iData PSRM uzyskało poparcie aż 48 proc. respondentów. To o 17 punktów procentowych więcej niż w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Z tej partii wywodzi się obecny prezydent Mołdawii Igor Dodon.

Na drugim miejscu znalazła się w sondażu znalazła się prozachodnia, liberalna Partia „Działanie i Solidarność” (PAS), która odnotowała poparcie na poziomie 23 proc. W zeszłym roku, w ramach koalicji wyborczej z Platformą „Godność i Prawda”(PPDA), PAS dostała w wyborach prawie 27 proc. głosów. W najnowszym sondażu jej dawny koalicjant uzyskał 7 proc. co wskazuje na porównywalny z wyborczym potencjał partii prozachodnich.

Największą utratę poparcia odnotowała Partia Demokratyczna Mołdawii (PDM), do zeszłego roku rządząca krajem jako narzędzie zbiegłego już czołowego oligarchy Vlada Płahotniuka. 8 proc. poparcia dla PDM to spadek aż 16 punktów procentowych w stosunku do
wyniku wyborczego. Rośnie poparcie także dla Naszej Partii na czele której stoi Renato Usatii, biznesmen wiele lat dorabiający się w Rosji na produkcji wyposażenia dla kolei. Usatii także prezentuje zdecydowanie prorosyjskie poglądy sprzeciwiając się dołączeniu Mołdawii do Unii Europejskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

385.18 PLN    (1.75%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

4 proc. poparcia odnotowała w sondażu Republikański Ruch Społeczno-Polityczny „Równość” (SOR) również wybierający opcję wschodnią (wynik wyborczy 8 proc.). 3 proc. respondentów chciało głosować na niegdyś rządzącą krajem Partię Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM), która obecnie pozostaje pozostaje siłą pozaparlamentarną ponieważ w zeszłorocznych wyborach na jej listę krajową zagłosowało tylko niecałe 4 proc. wyborców, a żaden z jej kandydatów nie uzyskał mandatu w okręgu jednomandatowym.

Wzrost poparcia dla Partii Socjalistów może wynikać z niedawnego uzyskania przez tworzony przez nią rząd rosyjskiego kredytu na sumę 200 mln euro.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24 kwietnia – 4 maja na próbie 931 obywateli.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz