Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział podczas czwartkowej wizyty państwowej w Wietnamie, że wzmocnienie więzi strategicznych jest „jednym z jego priorytetów”.

Dzień po podpisaniu porozumienia o wzajemnej obronie z Koreą Północną w czasie bombastycznie zorganizowanej wizyty, Putin gości w Wietnamie. Przybył tam w nocy i był witany przez szefa wydziału spraw zagranicznych Komunistycznej Partii Wietnamu Le Hoaia oraz wicepremiera Trana Hong Ha. Rosyjski przywódca zadeklarował, że chce wspólnie z Wietnamczykami budować “niezawodną architekturę bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku”. Powiedział także, że Rosji zależy na zwiększeniu inwestycji energetycznych w Wietnamie, zrelacjonowała agencja informacyjna Reutera.

 

Wizyta Putin w Hanoi spotkała się z krytyką ze strony zachodnich partnerów Wietnamu, którzy twierdzili, że nie należy udostępniać sceny, na której Putin będzie mógł bronić rosyjskich przesłanek wojny na Ukrainie. W ten sposób zaregaowała ambasada USA w azjatyckim państwie.

Jednak rosyjski przywódca został powitany w Hanoi salwą honorową z 21 armat podczas czwartkowej ceremonii wojskowej. Reuter twierdzi, że ceremonia taka jest organizowana przez Wietnamczyków dla najważniejszych aktorów międzynarodowych. Tak witany był przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden. Kawalkadę Putina witały grupy młodzieżówki komunistycznej z chorągiewkami w barwach dwóch państw.

Ze swojej strony rosyjski przywódca udał się pod pomnik poległych w bitwie pod Diem Bien Phu, gdzie złożył wieniec. Zdobycie rejonu umocnionego Dein Bien Phu w 1954 r. przez Wietnamczyków zadało decydujący cios siłom francuskim, kończąc panowanie kolonialne Paryża nad Wietnamem. Rosyjski prezydent podkreślał rolę historycznego przywódcy wietnamskich komunistów Ho Chi Minha.

 

Prezydent Wietnamu To Lam pogratulował Putinowi reelekcji i pochwalił osiągnięcia Rosji, w tym „wewnętrzną stabilność polityczną”. „Jeszcze raz gratuluję naszemu towarzyszowi otrzymania ogromnego poparcia podczas ostatnich wyborów prezydenckich, co podkreśla zaufanie narodu rosyjskiego” – powiedział Lam, który podejmował rosyjskie przywódcę w pałacu prezydenckim.

Spotkanie głów państw uwieńczono podpisaniem przez przywódców wspólnego oświadczenia “o dalsym pogłębianiu wszechstronnego partnerstwa strategicznego”, którego główne punkty przytoczyła agencja informacyjna TASS. Według RIA Nowosti w porozumieniu znajduje się zapis stanowiący, że „Rosja i Wietnam nie zawierają sojuszy ani porozumień z krajami trzecimi w celu prowadzenia działań godzących w niezależność, suwerenność i integralność terytorialną, a także wzajemny rozwój podstawowych interesów”. Dodano, że nie jest to “wymierzone przeciwko jakiejkolwiek stronie trzeciej”.

Federacja Rosyjska i Wietnam planują według dokumentu zintensyfikować swoje relacje, zaangażować się w tworzenie nowych formatów i mechanizmów współpracy. Strony zwiększą liczbę bezpośrednich lotów regularnych i czarterowych pomiędzy obydwoma krajami oraz uproszczą warunki podróży.

 

Wietnam i Rosja mają wzmocnić prace grupy roboczej wysokiego szczebla ds. projektów inwestycyjnych. Moskwa i Hanoi przyspieszą realizację projektu Centrum Nauki i Technologii Jądrowej w Wietnamie.

Rosja i Wietnam wyraziły też  sprzeciw wobec umieszczania broni w przestrzeni kosmicznej.

Strony opowiedziały się za utworzeniem niepodległego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Uważają także za konieczne wzmocnienie stabilności na Bliskim Wschodzie i potępiają ingerencję w wewnętrzne sprawy regionu przez mocarstwa spoza niego, co jest wskazaniem na USA.

Rosja i Wietnam zadeklarowały wspólne wsparcie dla “równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku”. Podkreśliły znaczenie poszanowania zobowiązań w zakresie własności państwa, co jest czytelnym zarzutem pod adresem Zachodu, który w 2022 r. zamroził znaczne aktywa Rosji.

Moskwa i Hanoi opowiadały się także za wzmocnieniem roli Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stosunkach międzypaństwowych w regionie Azji i Pacyfiku, Wietnam należy do tej organizacji. Hanoi i Moskwa mają dążyć do zacieśnienia współpracy tej organizacji z Eurazjatyckim Związkiem Gospodarczym (EAES) i Szanghajską Organizacją Współpracy (SzOW), w których dużą rolę odgrywają Rosjanie. ASEAN zrzeszajacy szybko wschodzące gospodarki regionu jest też głównym celem dyplomacji USA i jego sojuszników, pragnących przy jego pomocy przechylić balans sił w Azji Południowo-Wschodniej na swoją stronę.

Wietnam potępił marcowy atak terrorystyczny pod Moskwą. Hanoi „wyraża swoje pełne poparcie dla walki Rosji z siłami terrorystycznymi i ekstremistycznymi, a także dla wdrażania przez nią środków zapewniających pokój i stabilność w kraju”. Rosja z kolei “wysoko ceni zrównoważone i obiektywne stanowisko Wietnamu w sprawie kryzysu ukraińskiego” – zacytowała TASS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wietnamczycy zdecydowali się na takie deklaracje mimo intensyfikacji w ostatnich latach relacji z USA, postrzeganymi w Hanoi jako punkt podparcia politycznego wobec potęgi ChRL w regionie. Także Waszyngton zabiega o współpracę z Wietnamem w celu ograniczania regionalnych ambicji Pekinu. Historycznie relacjie wietnamsko-chińskie nie układają się najlepiej. W 1979 r. między dwoma komunistycznymi państwami doszło nawet do trwającego przez miesiąc konfliktu zbrojnego, w ramach którego Wietnamczycy zdołali odeprzeć atak Chińczyków. Miał to być odwet za zajęcie przez tych pierwszych Kambodży, gdzie Wietnamczycy wkroczyli by obalić anarcho-maoistyczny ruch Czerwonych Khmerów.

Wkroczenie Wietnamu do Kambodży i protegowanie przez Hanoi nowych władz w Phnom Penh spowodowało nałożenie na ten pierwszy sankcji i przez ChRL i przez Zachód. W efekcie Związek Radziecki i jego blok odgrywał kluczowe znaczenie dla utrzymania wietnamskiej gospodarki i zdolności obronnych. Wizyta świadczy, że Komunistyczna Partia Wietnamu wciąż przywiązuje dużą wagę do relacji z Moskwą.

reuters.com/tass.ru/ria.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    To jest oczywistą oczywistością, że Putin w sytuacji dążeń “demokratycznego” zachodu do wywołania wojny z Rosją będzie szukał sprzymierzeńców. Retoryka, że Rosja napadła na Ukrainę w 2022 roku nie powinna ukrywać faktu, że w 2014 roku banderowscy puczyści napadli na Donbas i że ta wojna rozpoczęła się 8 lat wcześniej, a wywołała ją Ukraina.