Premier Wietnamu Phạm Minh Chính i sekretarz stanu USA Antony Blinken wyrazili w sobotę chęć pogłębienia relacji pomiędzy obydwoma krajami. USA budują koalicję w celu przeciwstawienia się Chinom – zwraca uwagę agencja Reuters.

Podczas swojej pierwszej wizyty w Wietnamie Blinken spotkał się z najwyższymi urzędnikami, w tym z wietnamskim sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyễn Phú Trọng i premierem Phạm Minh Chính. Tematem rozmów było zacieśnienie wzajemnych relacji. „Dla prezydenta Bidena i Waszyngtonu jest to jedna z najbardziej dynamicznych i jedna z najważniejszych relacji, jakie mieliśmy” – oświadczył Blinken podczas konferencji prasowej w Hanoi.

Wietnamski premier podkreślił z kolei, że chodzi o podniesienie relacji „na nowy poziom”.

Blinken powiedział dziennikarzom, że bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych elementów w stosunkach obu krajów. Przypomniał, że niedawno Waszyngton sfinalizował wysyłkę trzeciego kutra patrolowego, aby wesprzeć wietnamską straż przybrzeżną. Wcześniej amerykańskie koncerny zbrojeniowe deklarowały wprost, że chciałyby zwiększyć dostawy sprzętu wojskowego do Wietnamu – przypomina Reuters.

Sekretarz stanu USA odwiedził także teren budowy nowej amerykańskiej ambasady w Hanoi. Budowa ma potrwać sześć lat i pochłonąć w sumie 1,2 mld dolarów.

Podczas swojej wizyty Blinken poruszył również temat łamania praw człowieka w Wietnamie.

Wizyta Blinkena była częścią szerszej strategii USA w Azji Południowo-Wschodniej, mającej na celu zbudowanie koalicji w celu przeciwstawienia się Chinom i powstrzymania wszelkich potencjalnych działań Pekinu przeciwko Tajwanowi – zwraca uwagę agencja Reuters.

Wietnam pozostaje w nienajlepszych relacjach z Chinami, z którymi dzielą Hanoi spory terytorialne na Morzu Południowochińskim.

W grudniu ubiegłego roku w stolicy Wietnamu Hanoi otworzono pierwsze w tym państwie międzynarodowe targi zbrojeniowe. Władze sygnalizowały chęć dywersyfikacji zaopatrzenia wietnamskiej armii.

Latami ponad 70 proc. importowanej przez Wietnamczyków broni pochodziło Rosji. Jednak dane Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem pokazują, że zależność zbrojeniowa Hanoi od Rosji zaczęła się zmieniać w ostatnich latach. Pięcioletnia średnia krocząca współczynnika zależności spadła poniżej 60 proc. w 2021 r. Stany Zjednoczone i Korea Południowa pojawiły się jako dostawcy uzbrojenia do Wietnamu po raz pierwszy w 2017 r., rok po tym, jak Waszyngton zniósł zakaz sprzedaży broni do Hanoi.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply