Kaczyński w wywiadzie dla niemieckiego “Blida” opublikowanym 25 stycznia odpowia m.in. na pytania o agresywną politykę Rosji, nieobecność prezydenta Dudy na Światowym Forum Holokaustu, reparacje wojenne, obecność niemieckich żołnierzy na wschodniej flance NATO i homoseksualizm.

Rozmowa rozpoczęła się od pytania o słowa Putina nt. polskiej współwiny za wybuch II Wojny Światowej. Według Kaczyńskiego Putin:

Próbuje zwrócić uwagę na nas, Polaków, aby ukryć zaangażowanie własnego kraju w wybuch II Wojny Światowej. Ale świat zna prawdę: to Związek Radziecki zaatakował Polskę 17 września 1939 r. To żołnierze radzieccy i kaci z NKWD zamordowali tysiące polskich oficerów w Katyniu i w innych miejscach w 1940 r. Polska jako ofiara, Rosjanie jako sprawca – Putin nie lubi takiego układu ról. Dlatego chce napisać historię na nowo.

CZYTAJ TAKŻE: W Jad Waszem pokazano Marsz Niepodległości i polskie flagi jako przykład antysemityzmu

Kaczyński zwrócił też uwagę na to, że to właśnie Putin ogłosił 4 listopada 2005 roku świętem “nowej Rosji” dzień zakończenia polskiej okupacji Kremla w 1612 roku. Putin niewłaściwie wykorzystuje historię do swojej polityki – stwierdził.

Na pytanie na co Duda zwróciłby uwagę, gdyby mógł przemawiać w Jerozolimie, odpowiedział, że pewnie to, że “to niemieckie gestapo i komisarze ludowi radzieckiej NKWD popełniali niesamowite zbrodnie w Polsce i innych krajach”. Prezes PiS pochwalił także postawę Niemiec, które przyjmują na siebie odpowiedzialność za wybuch wojny i w ten sposób “Utrudniają Rosji i jej prezydentowi dalsze kłamanie i przedstawianie nas Polaków w złym świetle”.

CZYTAJ TAKŻE: Światowe Forum Holokaustu: wezwania do przeciwstawienia się antysemityzmowi i Iranowi

Tematu reparacji Kaczyński wolał nie poruszać. Nie mogę tego komentować. Jedno jest jednak jasne: w czasie wojny cała polska gospodarka, ulice, fabryki, budynki historyczne i dobra kultury zostały zniszczone. Na marginesie, Polska została zniszczona także podczas I Wojny Światowej, zwłaszcza w byłym Królestwie Polskim, które zostało włączone i eksploatowane przez imperium carskie. Bez żadnego odszkodowania. A jeszcze kilka lat temu Francja nadal otrzymywała zadośćuczynienie z Niemiec ustanowione traktatem wersalskim z 1919 r. Polska praktycznie nic nie otrzymała. Nie zaakceptujemy tego. 

Na pytanie o reparacjach od Rosji odpowiedział: Niemcy i Rosja nie są porównywalne! W Berlinie jest demokratycznie wybrany rząd, w którym obowiązuje prawo i moralność. Tego nie można powiedzieć o Rosji. Masz rację: Rosja też powinna zapłacić. Ale nie sądzę, aby nasze pokolenie kiedykolwiek zobaczyło, że Moskwa sprosta swoim obowiązkom. Jedyne, co jest pewne, to że nasze roszczenia nie mają daty wygaśnięcia! 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjskie media: Polska zrobiła z Holokaustu dochodowy biznes

Kaczyński w dalszej części wywiadu stwierdził, że Putin “atakuje tylko tam, gdzie dostrzega słabość i widzi szansę na zwycięstwo”. Rosja wedle niego ma mieć problem w walce, nawet dyplomatycznej, z symetrycznym przeciwnikiem. Właśnie dlatego tak ważna ma być obecność NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Zaznaczył jednak, że ze względu na polską “wrażliwość historyczną” obecność niemieckich żołnierzy nie jest wskazana w Polsce – “Jedno jest jednak jasne: w Europie Wschodniej wymagana jest dobra gotowość bojowa i operacyjna”.

Na zakończenie rozmowy zmieniono zupełnie temat i zapytano prezesa Kaczyńskiego o kwestię jego stosunku do homoseksualizmu. Nasze społeczeństwo opiera się na wartościach rodzinnych. Jeśli wartości te zostaną podważone to obawiam się o przyszłość naszego kontynentu, który oparty jest na judeo-chrześcijańskich fundamentach – odpowiedział.

Kresy.pl / Bild

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Kaczyński jest głupi i już dawno stracił kontakt z rzeczywistością. Rosja weszła do Syrii i zaatakowała kalifat daesh, z którym nie potrafiły sobie poradzić państwa NATO z USA na czele. Dzisiaj po kalifacie nie ma śladu. Jak widać, Rosja atakuje tam, gdzie ma w tym interes, a nie tam, gdzie widzi słabość.

    Kaczyński utknął mentalnie w XX wieku i pcha Polskę w szkodliwym dla niej kierunku. Finansuje banderowców, Żydów w Polsce, jest lokajem Izraela oraz USA. Jest to dla Polski wysoce szkodliwe.