W Jad Waszem pokazano Marsz Niepodległości i polskie flagi jako przykłady antysemityzmu [+VIDEO]

Na Światowym Forum Holokaustu w Instytucie Jad Waszem w Izraelu wyświetlono film mający promować walkę z antysemityzmem. Jako przykłady antysemityzmu pokazano m.in. Marsz Niepodległości, polskie flagi i baner Młodzieży Wszechpolskiej. Przedstawiciele Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiadają pozew.

W czasie odbywającego się w czwartek w Jerozolimie 5. Światowego Forum Holokaustu „Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem”, w którym uczestniczyli przywódcy bądź przedstawiciele dyplomatyczni wielu państw i środowisk żydowskich, przed rozpoczęciem oficjalnych wystąpień oraz między nimi wyświetlano nagrania audiowizualne mając opisywać historię drugiej wojny światowej oraz zagłady europejskich Żydów jaką w jej trakcie przeprowadzili Niemcy.

W wyświetlanym na wstępie filmie wprowadzającym pokazano kadry z niemieckich obozów koncentracyjnych, podkreślając, że „Nigdy Więcej stało się wezwaniem do jedności wśród narodów” oraz, że antysemityzm i rasizm nie będą już tolerowane. Następnie wyświetlono szereg przykładów aktów przemocy na tle antysemickim, m.in. z Argentyny, Francji, Belgii czy USA, podczas gdy głos narratora mówił o zapomnieniu lekcji z historii: „W miarę jak pamięć się zacierała, antysemityzm rósł i rozprzestrzeniał się, aż stał się światowym kryzysem”. Na mapce konturowej świata, na której zaznaczono różne wydarzenia uznane za antysemickie z ostatnich 40 lat, wskazano też co najmniej jeden punkt w Polsce.

Kolejna część była bardzo pozytywną prezentacją szefa Europejskiego Kongresu Żydów, Wiaczesława Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchy żydowskiego pochodzenia, który jest jednym z organizatorów i sponsorów Światowego Forum Holokaustu. Przedstawiono go wręcz jako bojownika o pamięć o Holokauście, zwalczającego antysemityzm. Wyemitowano też jedno z przemówień Kantora z 2005 roku nt. wzrostu antysemityzmu, z poruszającą muzyką w tle.

Jako tło dla słów Kantora pokazywano w kolażu różne nagrania wydarzeń, mających mieć charakter antysemicki, a także neonazistowski. Obok kadrów ze zdewastowanymi cmentarzami żydowskimi, pokazano też migawki z Marszu Niepodległości w Warszawie (widoczny był m.in. duży baner Młodzieży Wszechpolskiej), a także spalenie kukły wyobrażającej Żyda podczas demonstracji we Wrocławiu. „Wiemy teraz, że procesy historyczne uległy przyspieszeniu. Dziś, zaledwie 60 lat od tragedii, znów widzimy przestępczą tolerancję dla nietolerancji. Nie możemy stać z boku. Czas działać” – mówił Kantor. Wyraźnie sugerowano, że polskie inicjatywy narodowo-patriotyczne wpisują się w wydarzenia prowadzące do powtórki historii z czasów III Rzeszy Niemieckiej. W filmie wykorzystano też, jako pierwsze w kolejności, jedno z wystąpień prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym mówił m.in., że „nikt nie może mieć prawa do pozostawania obojętnym na antysemityzm, nacjonalizm, ksenofobię i nietolerancję rasową lub religijną”, a po nim także byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz byłego wiceprezydenta USA Richarda „Dicka” Cheneya.

„75 lat minęło od czasu, gdy Alianci wyzwolili obozy koncentracyjne. Pamiętanie o przeszłości jest naszym obowiązkiem, ale to nie wystarczy. Naszą odpowiedzialnością jest zabezpieczenie przyszłych generacji ludzkości” – mówił narrator w zakończeniu filmu.

Skandaliczne zestawienie Marszu Niepodległości z takimi aktami jak dewastacja cmentarzy żydowskich, w kontekście wzrostu fali antysemityzmu w Europie, zwróciły krytyczną uwagę ze strony środowisk narodowych i patriotycznych.

W Jerozolimie, z Putinem przy boku, żydowskie organizacje podczas Światowego Forum Holokaustu w Yad Vashem, puściły film zrównujący Holokaust z Marszem Niepodległości i kolumną Młodzieży Wszechpolskiej. Jak tam PiS? Ciekawe to Wasze strategiczne partnerstwo” – napisał na Twitterze prezes MW, Ziemowit Przebitkowski.

Tomasz Kalinowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiedział, że sprawa trafi do sądu:

Na Światowym Forum Holocaustu doszło do znieważenia Polski i Polaków. Patriotyczny Marsz Niepodległości zrównano z aktami neonazistowskimi. Jako Stowarzyszenie Marsz Niepodległości będziemy dochodzić sprawiedliwości przed sądem.

Przeczytaj: Prezydent Duda na łamach „Financial Times” oskarża Putina o rozpowszechnianie kłamstw historycznych

Czytaj również: Moskwa wzywa Polskę do podjęcia kroków na rzecz poprawy relacji dwustronnych

Władimir Putin wystąpił w czwartek na V Światowym Forum Holokaustu, zorganizowanym w Jerozolimie w przeddzień 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Wbrew obawom w swoim przemówieniu nie zaatakował Polski. Natomiast przed rozpoczęciem oficjalnych wystąpień oraz między nimi wyświetlano nagrania audiowizualne mając opisywać historię drugiej wojny światowej oraz zagłady europejskich Żydów jaką w jej trakcie przeprowadzili Niemcy. Narracja nagranego lektora sugerowała, że to Armia Czerwona jako pierwsza stawiła czoło III Rzeszy. Dla zilustrowania sytuacji Europy okupowanej przez III Rzeszę użyto mapy nie mającej wiele wspólnego z historycznymi faktami. Ukazuje ona Polskę podzieloną przez Niemcy i Związek Radziecki jesienią 1939 r., ale część terytorium Polski zagarnięta przez ZSRR – całe Kresy Wschodnie opisane są jedynie terminem „Białoruś”.

Jak informowaliśmy, przebywający na Światowym Forum Holokaustu w Izraelu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Andrzeja Dudę za to, że nie zdecydował się na uczestnictwo w tym przedsięwzięciu.

Czytaj także: Dyrektor Jad Waszem: przykro mi z powodu nieobecności prezydenta Dudy, ale proponowano mu zabranie głosu

YouTube / Yad Vashem / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply