Prezydent Ukrainy krytycznie o nieobecności Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu

Przebywający na Światowym Forum Holokaustu w Izraelu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Andrzeja Dudę za to, że nie zdecydował się na uczestnictwo w tym przedsięwzięciu.

Ze względu na uczestnictwo w organizowanym przez środowiska żydowskie Forum Władimira Putina, który został zaproszony jako jeden z głównych mówców, prezydent Polski Andrzej Duda domagał się także możliwości zabrania głosu. Władze Polski założyły bowiem, że przywódca Rosji może kontynuować narrację zniesławiania Polski poprzez zniekształcanie roli Polaków w czasie drugiej wojny światowej. Ponieważ organizująca imprezę organizacja żydowska nie dała prezydentowi Polski szansy na przemówienie, zrezygnował on z uczestnictwa w Forum.

Do Jerozolimy przybył natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który opisał swoje uczestnictwo w Światowym Forum Holokaustu na swojej stronie na Facebooku. „Przyjechaliśmy do Izraela i dowiedzieliśmy się, że na Światowe Forum Holokaustu w związku z ogromnym zainteresowaniem tym wydarzeniem trudno jest dostać się tym, którzy przeżyli tę straszliwą tragedię” – wpis Zełenskiego cytuje portal wPolityce – „Zdecydowaliśmy, że przekażę moje miejsce i miejsca delegacji Ukrainy tym mężnym, unikalnym ludziom. Prasa donosi, że tak postąpili niektórzy członkowie izraelskiego rządu. Uważam, że jest to słuszna decyzja”.

Jak tłumaczył – „Na głównych uroczystościach powinni być ci, którzy najbardziej na to zasługują. Ci, którzy dokonali rzeczy niemożliwej: zachowali życie w czasach, gdy jego zachowanie było praktycznie niemożliwe”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W czasie rozmowy Zełenskiego z dziennikarzem gazety „Times of Israel” poruszono kwestię nieobecności prezydenta Polski. Gdy izraelski dziennikarz wspomniał o tym, Zełenski odpowiedział – „Najważniejszą rzeczą dla każdego kraju jest czczenie pamięci swoich ofiar Holokaustu. To jest bardzo ważne, by pojechać, bez względu na to czy przemawiamy, czy nie […] Dla mnie osobiście to nie jest ważne, czy będę przemawiał”.

Prezydent Ukrainy pojechał na Światowe Forum Holokaustu w przeciwieństwie do prezydenta Litwy, który zrezygnował z przyjazdu.

Czytaj także: Mapa na Światowym Forum Holokaustu opisała polskie Kresy Wschodnie jako Białoruś [+FOTO]

wpolityce.pl/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kojoto
  Kojoto :

  Януш один два три – bełkoczesz. Akurat dobrze, że Juda nie pojechał. PiS upokorzył i pozwalał innym na upokarzanie Polski już zbyt wiele razy. Ten jeden raz postąpili słusznie. A co pitoli ukraiński aktorzyna o żydowskich korzeniach… kogo to obchodzi?

 2. Tutejszym
  Tutejszym :

  @Roman1: @Antysejsmita: Януш один два три:
  Słuchajta ruskie najmity, Polacy są Wam bardziej nienawistni niż UPA?,
  Putin jest wściekły za zdecydowanie Polski.
  Jeszcze trochę a Rosja potknie się na nędzy Głubinki,
  samymi czołgami i uzbrojeniem ruskie swoich obywateli nie wyżywią.
  Putin goni w piętkę, warunki dyktuje wolny świat
  oraz Chiny, do których się łasi.
  Poza pozorami brutalnej siły nie ma żadnych innych argumentów.