W czasie zorganizowanego w izraelskim instytucie Jad Waszem Światowego Forum Holokaustu wyświetlono błędną mapę Europy Środkowej okupowanej przez III Rzeszę i Związek Radziecki.

W czasie odbywającego się dzisiaj w Jerozolimie Światowego Forum Holokaustu, w którym uczestniczyli przywódcy bądź przedstawiciele dyplomatyczni wielu państw i środowisk żydowskich, przed rozpoczęciem oficjalnych wystąpień oraz między nimi wyświetlano nagrania audiowizualne mając opisywać historię drugiej wojny światowej oraz zagłady europejskich Żydów jaką w jej trakcie przeprowadzili Niemcy. Narracja nagranego lektora sugerowała, że to Armia Czerwona jako pierwsza stawiła czoło III Rzeszy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dla zilustrowania sytuacji Europy okupowanej przez III Rzeszę użyto mapy nie mającej wiele wspólnego z historycznymi faktami. Ukazuje ona Polskę podzieloną przez Niemcy i Związek Radziecki jesienią 1939 r., ale część terytorium Polski zagarnięta przez ZSRR – całe Kresy Wschodnie opisane są jedynie terminem „Białoruś”.

Mapa zawiera też inne błędy. Na mapie występuje Austria, anektowana przez III Rzeszę Niemiecką jeszcze w marcu 1938 r. oraz Czechosłowacja w swoich granicach z początku 1938 r., która przestała istnieć w marcu 1939 r. po okupowaniu wcześniej okrojonego terytorium państwowego przez Niemcy i powstaniu satelickiej wobec nich Słowacji. Jednocześnie na tej samej mapie Węgry mają granice jakie osiągnęły po drugim arbitrażu wiedeński w sierpniu 1940 r. w wyniku którego odzyskały północny Siedmiogród.

Czytaj także: Przemówienie Putina w Jad Waszem pozbawione antypolskich wątków

twitter.com/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz