W czasie zorganizowanego w izraelskim instytucie Jad Waszem Światowego Forum Holokaustu wyświetlono błędną mapę Europy Środkowej okupowanej przez III Rzeszę i Związek Radziecki.

W czasie odbywającego się dzisiaj w Jerozolimie Światowego Forum Holokaustu, w którym uczestniczyli przywódcy bądź przedstawiciele dyplomatyczni wielu państw i środowisk żydowskich, przed rozpoczęciem oficjalnych wystąpień oraz między nimi wyświetlano nagrania audiowizualne mając opisywać historię drugiej wojny światowej oraz zagłady europejskich Żydów jaką w jej trakcie przeprowadzili Niemcy. Narracja nagranego lektora sugerowała, że to Armia Czerwona jako pierwsza stawiła czoło III Rzeszy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dla zilustrowania sytuacji Europy okupowanej przez III Rzeszę użyto mapy nie mającej wiele wspólnego z historycznymi faktami. Ukazuje ona Polskę podzieloną przez Niemcy i Związek Radziecki jesienią 1939 r., ale część terytorium Polski zagarnięta przez ZSRR – całe Kresy Wschodnie opisane są jedynie terminem „Białoruś”.

Mapa zawiera też inne błędy. Na mapie występuje Austria, anektowana przez III Rzeszę Niemiecką jeszcze w marcu 1938 r. oraz Czechosłowacja w swoich granicach z początku 1938 r., która przestała istnieć w marcu 1939 r. po okupowaniu wcześniej okrojonego terytorium państwowego przez Niemcy i powstaniu satelickiej wobec nich Słowacji. Jednocześnie na tej samej mapie Węgry mają granice jakie osiągnęły po drugim arbitrażu wiedeński w sierpniu 1940 r. w wyniku którego odzyskały północny Siedmiogród.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Czytaj także: Przemówienie Putina w Jad Waszem pozbawione antypolskich wątków

twitter.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz