Według rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych to strona polska jako pierwsza powinna podjąć działania na rzecz poprawy relacji z Rosją.

„Działania w celu poprawy sytuacji w relacjach polsko-rosyjskich powinny wyjść od Warszawy” – oświadczyło w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Rosyjska dyplomacja uznała, że „na tle publikacji w Rosji nowych dokumentów o historii II wojny światowej z Warszawy zabrzmiały sprzeczne deklaracje”. Polska powinna według Rosjan przejść do podejścia „do historii opartego na prawdzie i wiarygodnych faktach”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oskarżyło też Polskę o zaprzeczanie historycznym faktom. Zadeklarowano również, że „strona rosyjska jakoby przejawia gotowość do wznowienia pracy dwustronnej Grupy do Spraw Trudnych […] i działalności komisji historyków” i popiera „uczciwą i popartą dokumentami dyskusją o tematach naszej historii. Rosyjski MSZ twierdzi również, że „to nie Rosja była inicjatorką przerwania dialogu dwustronnego i zamrożenia licznych mechanizmów współpracy rosyjsko-polskiej, w tym na tematy historyczne”. Dlatego według Moskwy „Kroki na rzecz poprawy sytuacji powinny pochodzić od Warszawy, przy zrozumieniu konieczności odpolitycznionego podejścia do historii, opartego na prawdzie i wiarygodnych faktach”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W swoim oświadczeniu rosyjski resort dyplomacji odniósł się do dokumentów jakie ministerstwo obrony Rosji opublikowało w zeszłym tygodniu. Zamieszczone w internecie archiwalne sowieckie dokumenty dotyczyły powstania warszawskiego i „wyzwolenia Warszawy” przez Armię Czerwoną oraz jednostki 1 Armii Wojska Polskiego. Na ich podstawie Rosja kłamliwie oskarżyła Armię Krajową o wymordowanie pozostałych w stolicy Ukraińców i Żydów, a także o prowadzenie działalności terrorystycznej.

Później Putin zapowiedział, że rosyjskie władze „zamkną ohydną gębę  tym, którzy próbują przeinaczać historię” za granicą „za pomocą prawdy historycznej”. Jako przykład dla rosyjskiej polityki historycznej Putin postawił Izrael i to w jaki sposób elity tego państwa odnoszą się do kwestii ludobójstwa Żydów w Europie w czasie drugiej wojny światowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od kilku tygodni władze Federacji Rosyjskiej prowadzą ofensywę retoryczno-dyplomatyczną  odnosząc się do rzekomej genezy II wojny światowej. Prezydent Rosji Władimir Putin winą za wybuch konfliktu obarczał państwa zachodnie, a także zaprzeczał agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia prezydent Rosji na spotkaniu z kierownictwem rosyjskiego resortu obrony zaatakował ambasadora RP w III Rzeszy w latach 1933-1939, Józefa Lipskiego, odpowiedzialnego m.in. za negocjacje ws. polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Putin twierdził, że Lipski „podzielał antysemickie poglądy Hitlera i […] obiecał zbudować mu w Warszawie pomnik za prześladowanie Żydów”, a także nazwał polskiego dyplomatę z czasów II RP „szumowiną i antysemicką świnią”. Także deputowany parlamentu Białorusi skrytykował polską politykę historyczną. Twierdzenia te spotkały się m.in. ze sprzeciwem polskiej dyplomacji.

interia.pl/kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Medor
  Medor :

  Podążając za tym co powiedział Korwin-Mikke jakiś debil z Polski, pewnie desygnowany przez PiS, jakimś cudem osiągnął takie wpływy w komisji olimpijskiej, że doprowadził do tego aby Rosjan wykluczyć z powodu dopingu z uczestnictwa w Olimpiadzie w Tokio. Nie będę zdziwiony jak się okaże, że właśnie to ich ostatecznie tak wkurzyło, że rozpoczęli tą anty-polską kampanię. Niebezpieczni kretyni z PiS od samego początku opętani rusofobiczną histerią są winni tej sytuacji. Pamiętam jak jeszcze przed Smoleńskiem za Tuska przyjechała duża delegacja z Putinem na czele do Polski. Można to było odczytać jako chęć normalizacji stosunków. Później był Smoleńsk. Nie wykluczam, że agentura Mossad/CIA rękoma polskich sprzedawczyków mogli coś zainstalować w Tupolewie bo podsycanie wojny polsko-ruskiej przede wszystkim jest im na rękę a niebezpieczni kretyni z PiS są wymarzonymi pożytecznymi idiotami dla nich, którym można bez trudu wciskać ich broń za miliardy dolców.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  Medor – skąd Typiszesz, że tak bardzo nie masz pojęcia na temat Polskiej polityki? JKM jest jednym z najsurowszych krytyków PiS (już nie zależnie od tego czy we wszystkim ma rację, akurat do Rosji ma JKM pragmatyczny stosunek, w przeciwieństwie do usraelskiej agentury z PiS). Co do belkotu Putyna to nrmalne, wręcz standardowe kłamstwa i prowokacje mają miejsce od zawsze… Ruskim ciulom po prostu przeszkadza wolna Polska samym swoim istnieniem. To nie przez Polskę jest taki stan, że albo my albo wy. Teraz jesteście mocniejsi, ale czy długo?

 3. Roman1
  Roman1 :

  Media w Polsce oraz tzw. elita rządząca nie mogą zrozumieć, iż sprawy historyczne zostały rozpoczęte przez Unię, która bardzo jednostronnie oceniła przyczyny wybuchu II wojny światowej, obwiniając przede wszystkim Rosję. Unia nie skrytykowała Monachium (a więc roli Francji i Wielkiej Brytanii), nie skrytykowała napaści Polski na Czechosłowację, nie skrytykowała też układów, które inne państwa zawarły z Hitlerem. Do tak niesprawiedliwej oceny genezy II wojny światowej Polska, jako najbardziej zajadły antagonista Rosji, wniosła znaczny wkład, a teraz płacze jaka Rosja niesprawiedliwa. No cóż – Polak przed szkodą i po szkodzie głupi.

 4. Czeslaw
  Czeslaw :

  „Według rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych to strona polska jako pierwsza powinna podjąć działania na rzecz poprawy relacji z Rosją.” No to chyba powinniśmy oddać ten wrak Tupolewa pod Smoleńskiem Rosji i będzie to początek tych dobrych relacji, tak jak to rozumieją Rosjanie i komentatorzy co tak przy kazdej okazji oczerniaja Polskę.