Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina, Izrael jest państwem wymagającym szczególnej ochrony ze strony całego Zachodu. Uważa, że bez tej ochrony „groziłby nam kolejny Holokaust” i dlatego „wszyscy powinniśmy się z tym państwem solidaryzować”.

W tym tygodniu na antenie „Radia Zet” gościem był wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Podczas rozmowy pytany był m.in. o uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz w Jerozolimie, czyli 5. Światowym Forum Holokaustu i o relacje polsko-izraelskie. Gowin przyznał, że relacje te od około roku są „w fazie naturalnego lekkiego zamrożenia, wynikającego z niestabilności izraelskiej sceny politycznej”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Nie zmienia to mojego przekonania, że strategicznie Polska i Izrael są geopolitycznymi sojusznikami – podkreślił wicepremier. – W sprawie prawdy o Holokauście nasz głos wybrzmi w poniedziałek w czasie uroczystości w Auschwitz i będzie to głos prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Gowin opowiedział się też za szczególnym traktowaniem państwa izraelskiego i solidaryzowaniem się z nim, gdyż w przeciwnym razie może dojść do kolejnego Holokaustu.

– Izrael jest państwem, które wymaga szczególnej ochrony ze strony całego świata Zachodu. Gdyby ta ochrona została cofnięta, groziłby nam kolejny Holokaust. Nie należy bagatelizować i pomniejszać rangi zagrożeń, które stoją przed państwem Izrael. My wszyscy powinniśmy się z tym państwem solidaryzować – zaznaczył lider Porozumienia.

Przeczytaj: Gowin: ustawę o IPN należy zmienić dla dobra relacji z Izraelem

Odnosząc się do rosyjskiej ofensywy retoryczno-dyplomatycznej wymierzonej w Polskę, Gowin powiedział, że jego zdaniem była ona „obliczona na sprowokowanie ostrej reakcji prezydenta Andrzeja Dudy”. Stąd, polski prezydent zdecydował się powstrzymać od komentowania wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina i strony rosyjskiej.

Czytaj także: Dyrektor Jad Waszem: przykro mi z powodu nieobecności prezydenta Dudy, ale proponowano mu zabranie głosu

Rozmowa miała miejsce w środę, w przeddzień spotkania w Jerozolimie.

Jak informowaliśmy, przebywający na Światowym Forum Holokaustu w Izraelu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Andrzeja Dudę za to, że nie zdecydował się na uczestnictwo w tym przedsięwzięciu.

Władimir Putin wystąpił w czwartek na V Światowym Forum Holokaustu, zorganizowanym w Jerozolimie w przeddzień 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Wbrew obawom w swoim przemówieniu nie zaatakował Polski. Natomiast przed rozpoczęciem oficjalnych wystąpień oraz między nimi wyświetlano nagrania audiowizualne mając opisywać historię drugiej wojny światowej oraz zagłady europejskich Żydów jaką w jej trakcie przeprowadzili Niemcy. Narracja nagranego lektora sugerowała, że to Armia Czerwona jako pierwsza stawiła czoło III Rzeszy. Dla zilustrowania sytuacji Europy okupowanej przez III Rzeszę użyto mapy nie mającej wiele wspólnego z historycznymi faktami. Ukazuje ona Polskę podzieloną przez Niemcy i Związek Radziecki jesienią 1939 r., ale część terytorium Polski zagarnięta przez ZSRR – całe Kresy Wschodnie opisane są jedynie terminem „Białoruś”.

Ponadto, jak pisaliśmy, na Światowym Forum Holokaustu wyświetlono film mający promować walkę z antysemityzmem. Jako przykłady antysemityzmu pokazano m.in. Marsz Niepodległości, polskie flagi i baner Młodzieży Wszechpolskiej. Przedstawiciele Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiadają pozew.

Radio Zet / wp.pl / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kojoto
  Kojoto :

  Gowin – gnido – Polska wymaga szczególnej ochrony całego Narodu Polskiego i twoim PSIM obowiązkiem jest o to walczyć każdego dnia w Polsce i za granicą.
  Ale skoro jesteś dupowłazem państewka, które nie sprowokowane upokarza Polskę na arenie międzynarodowej, to najlepiej tam wyjedź i już nie wracaj.

 2. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Czy Pan jest Żydem Panie Gowin ???
  To Polska wymaga szczególnej ochrony Panie Gowin !!!
  Czy Polsce naprawdę jest potrzebny jakiś „sojusz” z tym bliskowschodnim awanturnikiem uwikłanym w konflikty z całym światem arabskim i perskim ???
  W których to konfliktach co tydzień giną ludzie (Palestyńczycy) zabijani przez tych Żydów.
  Nawet jeśli to terroryści finansowani przez np. Iran, to czy Polsce naprawdę potrzebny jest taki „sojusznik” ???. W dodatku w sytuacji kiedy od dziesiecioleci żydowskie lobby na całym świecie biczuje nasz kraj i naród o jakiś mityczny „antysemityzm” i „współudział w holokauście”.
  Czy to nam naprawdę potrzebne ????, wkładać ręce w czyjeś brudy ???
  Czy my naprawdę potrzebujemy na naszych ulicach (kamienice to wiadomo czyje) arabskich terrorystów samobójców ???

 3. jaro7
  jaro7 :

  A po co nam sojusz panie gowin z izraelem? jakie mamy mieć z tego korzyści(jak do tej pory widzę tylko STRATY).Jak można kogoś uważać za sojusznika kto non stop pluje nam w twarz(dla pana to deszcz pada).Mnie przeraża głupota,zaprzaństwo,dyplomatolizm polityków.