Zarząd spółki Alchemia, z grupy Boryszew, podjął decyzję o rozpoczęciu procesu likwidacji Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem. W grudniu 2023 roku w grupie podjęto decyzję o likwidacji Kuźni Batory w Chorzowie.

W komunikacie stwierdzono, że zarząd Alchemii podjął decyzję o zamiarze rozpoczęcia procesu likwidacji Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem “mając na uwadze m.in. przewidywaną utratę zdolności oddziału do konkurowania na rynku, z uwagi na przestarzałą technologię produkcyjną, wysokie koszty utrzymywania działalności produkcyjnej oddziału i przewidywany stały wzrost tych kosztów”. Decyzję podjęto w poniedziałek. O sprawie napisał jako pierwszy lokalny dziennik Nowa Trybuna Opolska.

Jako pozostałe powody likwidacji, w komunikacie spółki wymieniono “nieuzasadnione technologicznie i ekonomicznie zwiększanie nakładów na remonty i unowocześnianie technologii produkcji oraz przewidywane wyższe korzyści ekonomiczne wynikające z likwidacji majątku oddziału względem korzyści wynikających z utrzymywania działalności produkcyjnej”.

Czytaj: Brak zamówień na polską stal. Przemysł zbrojeniowy sprowadzi stal z zagranicy?

Na skutek decyzji z pracą może pożegnać się prawie 500 osób. To także ogromny cios dla gminy, ponieważ spółka odprowadzała do kasy gminy około 3 mln zł rocznie w ramach podatku.

W 2023 roku Oddział Walcownia Rur Andrzej miał 183 mln złotych przychodów ze sprzedaży. Tymczasem w 2022 roku było to 281 mln złotych.

Zakład potrafił produkować nawet 110 000 ton rur rocznie. W 1971 roku zatrudniał aż 5489 osób.

Zobacz: Ponad 90 firm w Polsce planuje zwolnienia

Komentatorzy zwracają uwagę, że powodami obecnego stanu rzeczy są m.in. założenia Europejskiego Zielonego Ładu i duża konkurencja ze strony Chin.

To kolejna likwidacja w spółce Alchemia. W grudniu 2023 roku podjęto decyzję o likwidacji Kuźni Batory w Chorzowie.

Przeczytaj: Kolejny gigant zamyka zakład w Polsce i likwiduje 500 miejsc pracy. Powodem “wysokie koszty”

Zobacz także: Gigant likwiduje fabrykę w Polsce i zwalnia prawie 500 pracowników. Powodem polityka klimatyczna UE

nto.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply