Huta Częstochowa zmierza do upadłości

Zarząd spółki do której należy Huta  Częstochowa złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Może to wpłynąć na kilka tysięcy miejsc pracy.

Potwierdziły się niedawne wiadomości o trudnej sytuacji Huty Częstochowa. Informację o wniosku spółki ISD Polska o ogłoszenie upadłości podał w poniedziałek portal gospodarczy wnp.pl. Portal opiera ją na treści pisma jakie zarząd tej spółki przesłał związkom zawodowym i kooperantom, bowiem same władze spółki nie wydały żadnego oficjalnego komentarza w tej sprawie. Pismo z dnia 28 czerwca informuje, że wniosek o ogłoszenie upadłości dotyczy także spółek zależnych ISD Polska –  ISD Trade i ISD Huta Częstochowa.

Zarząd właściciela Huty Częstochowa zadeklarował, że jest gotowy wycofać wniosek o ogłoszenie upadłości o ile główni wierzyciele, wśród których znajdują się banki, zgodzą się na “alternatywny scenariusz restrukturyzacji i są gotowe go jednomyślnie popierać”. Według wnp.pl istnieje poważna szansa na realizację takiego planu, który być może uratowałby zakład. Plan zaakceptował już brytyjski inwestor Greybull i jeden z banków. Drugi bank ma udzielić odpowiedzi w tym tygodniu. Greybull dał czas na wdrożenie planu naprawczego do 10 lipca. Miałoby to duże znaczenie bowiem w Hucie Częstochowa pracuje 1235, zaś kolejnych 5 tys. ludzi pracuje w przedsiębiorstwach kooperujących z hutą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiadomo jednak, że obecny właściciel dopuszcza tylko taką restrukturyzację, która oznacza sprzedaż przedsiębiorstwa określonemu nabywcy. Aby tak się stało nabywca taki musi się znaleźć zanim sąd przystąpi do rozpatrywania wniosku o upadłość. Dwaj główni wierzyciele Huty to banki PKO BP i Pekao SA, w których pakiet kontrolny należy do państwa. Związkowcy zwrócili się zatem o pomoc do premiera Mateusza Morawieckiego, ten odpowiedział im jednak w specjalnym liście, że “nie posiada kompetencji w zakresie podejmowania bezpośrednich czynności kontrolnych lub ingerowania w działalność” zarządów tych banków.

Jak pisze portal, Hucie Częstochowie zaszkodziła konkurencja w postaci taniej stali importowanej spoza UE i wysokie opłaty naliczane w związku z emisją CO2.

wnp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply