Członkowie związków zawodowych działających w Hucie im. T. Sendzimira w Krakowie przeprowadzili akcję protestacyjną pod budynkiem zakładu.

Związkowcy wyszli na skrzyżowanie ulic przed głównym wejściem do huty w poniedziałek. Chcieli wyrazić w ten sposób sprzeciw wobec decyzji właściciela zakładu, indyjskiego koncernu ArcelorMittal o wygaszeniu jej wielkiego pieca, którą ogłoszono 12 listopada. Związkowcy uważają, że wygaszenie wielkiego pieca będzie oznaczało zakończenie działalności zakładu w Nowej Hucie. W czasie poniedziałkowego protestu wsparli ich działacze związków górniczych.

“Żądamy wycofania się z tej decyzji, wycofania się z degradacji naszej huty. Żądamy jawności wszystkich informacji” – portal rmf24.pl cytuje Józefa Kawulę z zakładowej NSZZ “Solidarność”. Związkowiec mówił o zapowiedzianych zwolnieniach – “W ArcelorMittal Poland dotknie to ok. 1200 osób, w tym momencie te osoby są przypisywane do różnych lokalizacji, miejsc pracy”. Zauważył jednak, że upadek tak wielkiego zakładu przemysłowego będzie miał poważne konsekwencje dla całego sektora – “Firmy współpracujące z hutą mają bardzo duży problem – nie mają tych narzędzi, które ma ArcelorMittal… Będą musiały zwalniać”.

Władze spółki twierdzą, że wygaszenie wielkiego pieca będzie tymczasowe tak jak zawieszenie obsługujących go pracowników. Jednak przykłady innych wielkich europejskich hut pokazują, że wygaszenie głównych pieców najczęściej oznacza po prostu zakończenie działalności huty w jej dotychczasowej formie. Dyrektor personalny ArcelorMittal Monika Roznerska twierdzi jednak, że co najmniej połowa załogi pozostanie przy wykonywaniu obowiązków zawodowych.

“To wygląda na klęskę żywiołową. To jest sytuacja niespotykana. Trudno sobie wyobrazić, aby premier polskiego rządu nie interweniował w tej sprawie” – powiedział wiceszef OPZZ Piotr Ostrowski. “Czujemy się oszukani przez zarząd, przez lokalnych polityków i centralnych. Wszyscy nas oszukali” – deklarował z kolei Kawula.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego.

rmf24.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. budulaj
    budulaj :

    Związki zawodowe czują się oszukane?, jasne , że tak, tak miało być w założeniu, oszukali Was jeszcze w latach 1980-1981, a taraz to wyglada w ten sposób:
    -ja mam busika, takiego na 9 osób, czasami, nawet często, wożę nim sąsiadów do lekarza, na większe zakupy itd. W pewnym momencie zechcę go sprzedać lub po prostu oddać na złom, nieważne, i co?, zabroni mi któryś z sasiadów?