GUS: ogromny spadek produkcji w fabrykach

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu w ciągu miesiąca produkcja przemysłowa spadła o 25,5 proc. To największy spadek od początku opracowywania takich danych, czyli od co najmniej 27 lat.

Z danych podanych przez GUS wynika, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa najbardziej dotknął motoryzację. W kwietniu produkcja samochodów, przyczep i naczep w porównaniu do 2019 roku była niższa aż o 78,9 proc. Ponadto, o blisko 70 proc. spadła produkcja wyrobów skórzanych, a mebli o 50 proc.. Zaznacza się, w tym drugim przypadku dotyczy to jednej z głównych polskich branż eksportowych. O 25 proc. spadła z kolei produkcja ubrań.

W komunikacie GUS czytamy, że część respondentów jako uzasadnienia spadku produkcji sprzedanej wskazywała spadek liczby zamówień w związku z COVID-19. Dotyczyło to przede wszystkim produkcji wyrobów z metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, a także „koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep” oraz mebli.

Czytaj także: Produkcja przemysłowa w Polsce obniżyła się

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wśród innych wskazywanych przyczyn wymieniano często takiej, jak zmiana wymiaru etatów pracowników oraz przebywanie pracowników „na postojowym”. Ten drugi przypadek dotyczył głównie produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz mebli.

Jednocześnie, w kilku obszarach doszło jednak do wzrostu produkcji, przy czym dotyczyło to nielicznych podmiotów. Był to efekt wzrostu liczby zamówień w produkcji odzieży, chemikaliów i wyrobów chemicznych. GUS zaznacza jednak, że nie przełożyło się to na „wyniki uzyskane na poziomie agregatów, w których odnotowano spadki”.

Według RMF FM, w porównaniu z zeszłym rokiem w całej Polsce produkcja spadła o 24,6 proc. Zaznaczono, że wcześniej ekonomiści zakładali spadek o 10-12 proc., zaś najbardziej pesymistyczne prognozy zakładały spadek o 18 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Analitycy Banku Pekao S.A. prezentując indeks produkcji przemysłowej napisali, że „koronawirusowa recesja cofnęła polski przemysł do 2013 roku”.

Czytaj także: RMF: Polsce grozi ogromna dziura budżetowa, deficyt może sięgnąć 100 mld zł

Wcześniej pisaliśmy, że w marcu produkcja w przemyśle, budownictwie i branży energetycznej w Niemczech zmniejszyła się o 9,2 proc. Wedle wstępnych wyliczeń spadek w kwietniu był jeszcze większy.

rmf24.pl / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz