GUS: ogromny spadek produkcji w fabrykach

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu w ciągu miesiąca produkcja przemysłowa spadła o 25,5 proc. To największy spadek od początku opracowywania takich danych, czyli od co najmniej 27 lat.

Z danych podanych przez GUS wynika, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa najbardziej dotknął motoryzację. W kwietniu produkcja samochodów, przyczep i naczep w porównaniu do 2019 roku była niższa aż o 78,9 proc. Ponadto, o blisko 70 proc. spadła produkcja wyrobów skórzanych, a mebli o 50 proc.. Zaznacza się, w tym drugim przypadku dotyczy to jednej z głównych polskich branż eksportowych. O 25 proc. spadła z kolei produkcja ubrań.

W komunikacie GUS czytamy, że część respondentów jako uzasadnienia spadku produkcji sprzedanej wskazywała spadek liczby zamówień w związku z COVID-19. Dotyczyło to przede wszystkim produkcji wyrobów z metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, a także „koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep” oraz mebli.

Czytaj także: Produkcja przemysłowa w Polsce obniżyła się

 

Wśród innych wskazywanych przyczyn wymieniano często takiej, jak zmiana wymiaru etatów pracowników oraz przebywanie pracowników “na postojowym”. Ten drugi przypadek dotyczył głównie produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz mebli.

Jednocześnie, w kilku obszarach doszło jednak do wzrostu produkcji, przy czym dotyczyło to nielicznych podmiotów. Był to efekt wzrostu liczby zamówień w produkcji odzieży, chemikaliów i wyrobów chemicznych. GUS zaznacza jednak, że nie przełożyło się to na „wyniki uzyskane na poziomie agregatów, w których odnotowano spadki”.

Według RMF FM, w porównaniu z zeszłym rokiem w całej Polsce produkcja spadła o 24,6 proc. Zaznaczono, że wcześniej ekonomiści zakładali spadek o 10-12 proc., zaś najbardziej pesymistyczne prognozy zakładały spadek o 18 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Analitycy Banku Pekao S.A. prezentując indeks produkcji przemysłowej napisali, że „koronawirusowa recesja cofnęła polski przemysł do 2013 roku”.

Czytaj także: RMF: Polsce grozi ogromna dziura budżetowa, deficyt może sięgnąć 100 mld zł

Wcześniej pisaliśmy, że w marcu produkcja w przemyśle, budownictwie i branży energetycznej w Niemczech zmniejszyła się o 9,2 proc. Wedle wstępnych wyliczeń spadek w kwietniu był jeszcze większy.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply