W Żytomierzu SBU wyeliminowała kolejny kanał nielegalnego wyjazdu za granicę dla obywateli w wieku poborowym.

W organizacji nielegalnego procederu brał udział szef obwodowej komisji wojskowo-lekarskiej, który działał w zmowie ze wspólnikami – pracownikami okręgowego biura rejestracji i poboru do wojska, prawnikiem i urzędnikiem miejscowego szpitala.

Za pieniądze oskarżeni oferowali potencjalnym poborowym fikcyjne zaświadczenia lekarskie o niezdolności do służby wojskowej z powodów zdrowotnych. Do sfałszowanych dokumentów sprawcy wpisywali nieistniejące diagnozy, co pozwoliło uniknąć poboru, a następnie opuścić Ukrainę.

Koszt takich „usług” wahał się od 2,5 do 5 tysięcy dolarów. Kwota zależała od pilności „zamówienia”. Uczestnicy oszustwa rozdzielali między sobą otrzymane pieniądze po każdej transakcji. Jak wynika ze śledztwa, między oskarżonymi istniał wyraźny podział „obowiązków”.

Np. prawnik wyselekcjonował potencjalnych „klientów”, szef Wojskowej Komisji Lekarskiej i urzędnik placówki medycznej fałszowali zaświadczenia lekarskie, a pracownicy rejonowego wojskowego biura meldunkowego i poborowego „towarzyszyli” im w drodze do swojego oddziału.

Funkcjonariusze SBU stopniowo dokumentowali wszystkie fakty przestępczej działalności oskarżonych.

W wyniku kompleksowych działań funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali na gorącym uczynku szefa wojskowej komisji lekarskiej, adwokata i urzędnika placówki medycznej podczas przekazywania łapówki. Podczas przeszukań w urzędach i miejscach zamieszkania uczestników „schematu” odnaleziono ponad 35 tys. osób. dolarów amerykańskich i dokumentów z dowodami nielegalnej działalności.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił zwolnienie wszystkich szefów regionalnych terytorialnych centrów rekrutacyjnych. Wiadomość została ogłoszona na oficjalnej stronie Wołodymyra Zełenskiego w sieciach społecznościowych.

Prezydent poinformował, że w ramach specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poświęconego kontroli centrów wpłynęły doniesienia od przedstawicieli SBI, SBU, MSW i Prokuratora Generalnego.

Prezydent Ukrainy zapowiedział zwalnianie skorumpowanych urzędników z instytucji publicznych, wspomniał o komisarzach wojskowych i posłach.

“W przyszłym tygodniu będziemy kontynuować naszą pracę nad oczyszczeniem instytucji publicznych z tych, którzy próbowali wyciągnąć z przeszłości te wszystkie stare nawyki, stare schematy, które osłabiały Ukrainę przez bardzo długi czas, przez dziesięciolecia. Nie będzie już w naszym kraju starych formatów – tych formatów, kiedy jedni bronili państwa i narodu, a inni próbowali oddać państwo i ludzi na służbę własnego dobra. Nieważne, kim jest ta osoba – czy jest „komisarzem wojskowym”, czy jest posłem, czy jest urzędnikiem – każdy musi pracować tylko dla dobra państwa. Niech tak będzie” – mówił.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply