Były minister zdrowia i dotychczasowy wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, otrzymał nominację na nowego Ambasadora RP w Wilnie. Zastąpi na tym stanowisku Urszulę Doroszewską.

We wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wręczył Konstantemu Radziwiłłowi nominację na nowego Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Litewskiej.

Sprawa dwóch homoseksualistów, którzy chcieli uzyskać obywatelstwo Namibii dla dziecka urodzonego dla nich przez kobietę w Republice Południowej Afryki oparła się o Sąd Najwyższy afrykańskiego państwa.

Sprawa wywołała debatę publiczną w Namibii na temat tego, czym jest rodzina, jak napisał relacjonujący ją portal ugandyjskiego "The Observer". Phillip Luhl, obywatel Namibii i Guillermo Delgado, obywatel Meksyku pozyskali dziecko zlecając procedurę surogacji przez kobietę w Republice Południowej Afryce, gdzie praktyki takie są dozwolone przez prawo. Nie są one jednak ujęte w prawodawstwie sąsiedniej Namibii, gdy więc homoseksualiści zwrócili się do namibijskiego urzędu o nadanie dziecku obywatelstwa, pojawiła się kwestia, czy mogą występować w roli przyporządkowanej prawnie rodzicom.

Sprawa oparła się o wymiar sprawiedliwości Namibii. Sąd niższej instacji nakazał w zeszłym roku rządowi rozpatrzenie wniosku pary homoseksualnej o obywatelstwo dla dziecka, które przedstawili jako własne. Ówczesny minister spraw wewnętrznych Frans Kapofi odwołał się od wyroku. Argumentował, że para homoseksualistów nie przeprowadziła dowodu, że jest faktycznymi rodzicami dziecka, nie przedstawiając stosownych wyników badań DNA.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zarzuciła Polsce prowadzenie "antyrosyjskiej kampanii dezinformacji". Stwierdziła też, że polscy dziennikarze "od dawna są zarażeni wirusem ślepoty wybiórczej".

We wtorkowym wpisie na Telegramie Zacharowa stwierdziła, że "polskie media nadal prowadzą antyrosyjską, fałszywą kampanię, mającą na celu oczernianie wizerunku Rosji i dezinformację ludności Polski o przebiegu i celach 'specjalnej operacji wojskowej'". Do wpisu dodała zdjęcia nagłówków newsów polskich portali informacyjnych: "Tak Rosja chce zająć Białoruś. Wyciekł tajny plan Kremla", "Rosjanie wywieźli już ponad 16 tys. ukraińskich dzieci" oraz "Obraz nędzy i rozpaczy. Sfilmowali rosyjskich żołnierzy". Jej zdaniem to "fejki".

"Zdenerwujemy 'niepartnerów' pogrążonych w antyrosyjskiej histerii: będzie wystarczająco dużo pocisków i sprzętu, aby wypełnić cele i zadania 'specjalnej operacji wojskowej'" - napisała.

Rosyjski czołg podstawowy T-90M „Proryw” przyćmiewa zachodnie czołgi Leopard i Abrams pod względem osiągów – uważa wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew. (więcej…)

Niemcy uzgodniły ze Słowacją naprawę niemieckich haubic PzH 2000 dla Ukrainy - poinformował w środę portal Mil.in. (więcej…)

Do portu w Gdyni przybyły kolejne czołgi K2 i haubice samobieżne K9 z Korei Południowej.

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował w środę, że do Polski przybyła kolejna partia południowokoreańskiego sprzętu wojskowego. "Do portu w Gdyni przybyła kolejna transza sprzętu wojskowego z Korei Płd. obejmująca 12 haubic samobieżnych K9A1 #Thunder i 5 czołgów K2 #BlackPnather" - przekazał na Twitterze. 

"W efekcie niebawem polskie Siły Zbrojne będą posiadały 48 haubic K9 i 15 czołgów K2. Kolejne dostawy jeszcze w tym roku" - podkreślił.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%